Korkutan Teori: Evren Çok Yakında Daralmaya Başlayacak

Yeni bilimsel araştırma, evrenin genişlemesinin yakında sona erebileceğini ortaya koydu.
Hakemli bilimsel dergi Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayımlanan makaleye göre, evrenin yaklaşık 13,8 milyar yıllık kesintisiz genişlemesi durma noktasına gelebilir ve ardından evren yavaş yavaş büzülmeye başlayabilir.

ABD’deki Princeton Üniversitesi Teorik Bilim Merkezi’nin yöneticisi Paul Steinhardt’ın da aralarında yer aldığı üç bilim insanı, kozmik genişlemeye dair önceki gözlemleri bir araya getirdi.

Ekip bu verilerden hareketle karanlık enerjiyi (evrenin giderek daha hızlı genişlemesine yol açtığı kabul edilen ve gözlemlenemeyen gizemli madde) bilgisayarda canlandırdı.

Karanlık enerjinin, evrenin toplam kütle enerjisinin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturduğu düşünülüyor. Albert Einstein’ın teorisine göre, karanlık enerjinin kozmolojik bir sabit, yani değişmeyen bir enerji biçimi olması gerekiyor. Bu teori doğruysa evren de sonsuza kadar genişlemeye devam etmeli.

Ancak buna meydan okuyan başka bir teori, karanlık enerjinin sabit olması gerekmediğini öne sürüyor. Bu gizemli maddeyi “öz” (quintessence) diye adlandıran teori, 1998’de aralarında yine Steinhardt’ın da yer aldığı bilim insanları tarafından ortaya atıldı.

Kaynak: MIT