Tütün Hasadında Geçen Yıla Kıyasla Daha Az Bir Miktar Elde Edilecek

Makedonya Tarım Dernekleri Birliği Başkanı Metodiya Stomnaroski yaptığı açıklamada bu yılki tütün hasadının geçen yıla kıyasla 3 Bin 500 Ton daha az olacağı, yaklaşık 23 Bin Ton tütün elde edileceği fakat kalite bakımından geçen yılki kaliteye yakın bir verim beklediklerini söyledi.

Bunun nedeninin iklim koşullarından kaynaklandığı belirtildi.

Stomnaroski, “Şimdiye kadar tütünün %70’i hasat edildi. Kalite geçen yıldan çok farklı olmayacak. Sadece ikinci hasatta yağmur nedeniyle yapraklar biraz daha büyük olacak. Yaşadığımız zor hava koşulları nedeniyle geçen yıla oranla biraz daha az mamül elde edeceğimiz bir gerçek. Bu nedenle piyasadaki arz ve talep noktasında bir denge oluşturulması gerekir” dedi.

Fiyatların belirlenmesi noktasında tütün yetiştiricileri, ticaret odası ve bakanlıklarla bir dizi görüşmelerde bulunacaklarını belirten Somnaroski, ortak bir yolun bulunacağı inancını taşıdığını söyledi.

Tütün alımı noktasında sorun yaşamamak için fiyatların arttırılması gerektiğini savunan Birlik Başkanı, kilogram başına Birinci Sınıf 280 Denar, İkinci Sınıf 220 Denar, Üçüncü Sınıf 170 Denar ve Dördüncü Sınıf 90 Denar gibi fiyatlarda olması gerektiğini belirtti.

Tütün üreticisi Risto Cambazov’a göre ise bu sektördeki en büyük sorun işgücü kıtlığı.

Bunun nedeninin ise zor bir fiziksel çalışma gerektiren bir meslek olması.

Cambazov, “İşgücü konusunda ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Zor bir çalışma mesaisi olduğu için tercih edilen bir meslek dalı değil. Hasat için saatlik ücret 160-170 Denar arasındadır. Diğer bir deyişle bir sicim 55-60 Denar arasında ücretlendirilir. Ücreti karındaki düşük rakamlar nedeniyle bu fiyatlarda elle tutulur bir artış yapmak imkansız” dedi.