NASA’nın yeni mesajı uzaylı istilasına neden olabilir

Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, NASA’nın Dünya’nın konumunu içeren, mesaj niteliğindeki radyo sinyallerini uzaya gönderme planlarının uzaylı istilasına neden olabileceğine dair uyardı.

NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı’ndan bir araştırma ekibi, Samanyolu Galaksisi’ndeki olası uzaylılarla temasa geçmek için kullandıkları mesajı geçen ay güncellemişti.
Temel matematiksel ve fiziksel kavramlar, Dünya’daki yaşamın biyokimyasal bileşimi, Güneş Sistemi’nin Samanyolu’ndaki konumu ve Dünya’nın yüzeyinin dijitalleştirilmiş tasvirlerinin yer aldığı mesaja “Galaksideki Fener” adı verilmişti.
Öte yandan, Oxford’un İnsanlığın Geleceği Enstitüsü’nde (FHI) kıdemli araştırma görevlisi Anders Sandberg, bu tür bilgileri olası zeki yaşam formlarıyla paylaşmanın risk teşkil ettiğini savundu.

The Telegraph’a konuşan Dr. Sandberg, mesajın uzaylı bir uygarlığa ulaşma ihtimalinin düşük olmasına rağmen, bu riskin “gerçekten ciddiye alınması gerektiğini” ifade etti.
Dünya dışı zeka arayışını çoğu kişinin “küçümsediğini” söyleyen bilim insanı, “Birçok kişi uzaylı arayışıyla ilgili konuları ciddiye almayı reddediyor” dedi.

NASA’nın güncellediği yeni mesajın Çin’in FAST teleskobundan veya ABD’deki Allen Teleskop Dizisi’nden yayımlanması planlanıyor.
Mesajın gönderileceği tarih kesinleşmese de araştırmacılar, onu Dünya’nın Güneş ve Samanyolu’nun merkezindeki hedefi arasında 90 derecelik bir açı oluşturduğu mart veya ekim aylarında yayımlamanın iletişim kurma ihtimalini artıracağını belirtmişti.

Kaynak: IT