Hükümet: Eğitim ve Bilim Sendikasının Greve Devam Etmesi Sorumsuzluktur

Bağımsız Eğitim, Bilim ve Kültür Sendikası’nın (SONK) bu öğleden sonra greve devam ettiğini açıklamasının ardından Hükümeten yapılan duyuruda reddedilen 2500 dinarlık maaş artışı teklifinin, SONK’nın kişisel çıkarlarını çocukların çıkarlarının önüne koyduğu anlamına geldiği belirtildi. 

Hükümet kabinesine göre, grevin devam etmesi ve çalışanların eğitim standartlarının iyileştirilmesine ve kalıcı çözüme alan açan Hükümetin teklifinin reddedilmesiyle, özellikle eğitim öğretim yılının uzatılmasına kesin gözüyle bakıldığına dikkat çekildi.

Hükümet basın servisinden yapılan açıklamada, sendika kurumlara güvenmelidir, çünkü daha önce bir ortaklık diyaloğu ile anaokullarındaki öğretmen ve çalışanların maaşlarında yüzde 21’lik bir artış sağlanmıştı. İlköğretimdeki bir öğretmenin maaşı 3.200 denar artarken, ortaöğretimdeki bir öğretmenin maaşı 4.300 denar arttığı belirtildi.

Hükümet, ekonomik ve sağlık kriziyle karşı karşıya olduğumuz koşullarda, eğitim ve çocuk koruma ve yetiştirmede maaş artışı için önerilen çözüme rağmen, grevi sürdürmenin halihazırda kurulmuş eğitime sistemine sorumsuzlukla yaklaşmak olarak nitelendiriyor.