NATO’dan Bosna Hersek için Ümit Verici Açıklama

Brüksel’deki NATO karargahında gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi’nin ardından yayınlanan açıklamada Bosna Hersek’e de yer verildi.

NATO üyelerinin Bosna Hersek’in egemenliği ve toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde destekledikleri vurgulanan açıklamada Dayton Barış Anlaşması ve diğer uluslararası anlaşmalar çerçevesinde Bosna Hersek’in güven ve istikrarının önemine vurgu yapıldı.

Bosna Hersek’teki siyasi liderlerin “bölünme” retoriğinden kaçınmaları çağrısı yapılan açıklamada siyasetçilerden ortaya koyacakları yapıcı çalışmalar ile politika, seçim sistemi, iktisat ve savunma sahalarında reform için siyasi irade göstermeleri talep edildi.

Bosna Hersek’in NATO’ya üyelik arzusu vesilesiyle övüldüğü metinde Bosna Hersek’in üyeliğe ilişkin nihai kararı sorgulamadan NATO’nun operasyonlarına destek verdiğine dikkat çekildi. Açıklamada Bosna Hersek liderlerinin NATO’nun sunduğu güvenlik ve ortaklık ilişkisinden istifade etme çağrısı da yapıldı.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi tepki çekti

NATO’nun Bosna Hersek’e ilişkin olumlu ve ümit verici açıklaması, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç’in tuhaf müdahalesine maruz kaldı. Milanoviç, açıklamada Dayton Anlaşması ve Bosna Hersek’in anayasa tarafından tanınan üç kurucu halkına atıf olmadığı sürece dokümanı asla kabul etmeyeceklerini açıkladı. Tepki çeken müdahale sonrasında dokümana Dayton Barış Anlaşması’na atıf yapılan bir bölüm de eklendi. Milanoviç’in ısrarına rağmen belgede Bosna Hersek’in kurucu halklarına ilişkin herhangi bir ifadeye yer verilmedi.

Demokratik Eylem Partisi’nden destek

Demokratik Eylem Partisi (SDA), NATO’nun Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü ve egemenliğine destek veren açıklamasının memnuniyet verici olduğu yorumunda bulundu.

SDA’nın açıklamasında partinin Bosna Hersek’in NATO üyeliğine olan desteğine vurgu yapıldı.

Dodik: “Denesinler görelim”

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, NATO’ya üyelik sürecinde Bosnalı Sırpların tutumunun görmezden gelinmesinin mümkün olmayacağını söyledi.

Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin görüşüne başvurulmadan Bosna Hersek’in NATO’ya üyelik eylem planına dahil olabileceğini düşünen siyasetçilere tepki gösteren Dodik, “Öyle olduğunu düşünüyorlarsa hemen denesinler, görelim” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News