Kosova İsrail Yerine Filistin’i Kınadı

Kosova Dışişleri Bakanlığı, bugün Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile İsrail’e desteğini açıkladı.

Kosova’nın işgal altındaki Kudüs’te büyükelçilik açma kararının ardından İslam dünyasını bir kez daha şoke eden açıklamada, “Filistinli sivilleri rehin tutan Hamas’ın siviller üzerine attığı 2000’den fazla rokete karşı her devlet gibi İsrail de kendi halkını savunma hakkına ve yükümlülüğüne sahiptir. Tüm kurbanların yasını tutuyoruz. İtidal, şiddeti durdurma ve barışçıl çözümler arama çağırısı yapıyoruz ” denildi

Filistinliler Pazartesi gününden bu yana 41’i çocuk, 145 kişinin öldürüldüğünü bildirdi. Reuters’e göre İsrail ise, 2’si çocuk 10 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Türkiye, Bosna Hersek, Pakistan, Kuveyt, Hollanda, Güney Afrika ve İngiltere’nin belirli bölgelerinde İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırıları protesto edildi. Göstericiler “Filistin için özgürlük, biz biriz” pankartı yanı sıra, “Gazze için ayağa kalkmak için Müslüman olmana gerek yok, sadece insan olman yeterli”, “1948’den beri nefes alamıyoruz”, “Terörist İsrail”, “Filistin’e özgürlük, insanlık için ayağa kalk, Filistinlilerin hayatı değerlidir, Filistin’i kurtar” ve “Siyonizmi durdur” yazılı pankartlar taşıdı.

Kosova ve İsrail, Cumhurbaşkanı Donald Trump’ın Sırbistan ile Kosova arasında ekonomik ilişkilerini normalleştirmek için ara buluculuk yapması sonrasında İsrail’in Batı Balkan ülkesini tanımasının ardından Şubat 2021’de diplomatik ilişkiler kurmuştu. Kosova’nın karşılıklı tanıma ile birlikte Kudüs’te büyükelçilik açma kararı, Filistin başta olmak üzere Müslüman ülkelerin sert tepkisine neden olmuştu.

 

Kaynak: Balkan News