Yeni Salgınlara Neden Olma İhtimali Olan 10 Hayvan

Yeni tip koronavirüsün yarasalardan bulaştığı iddiası hala tartışılırken, bilim insanları başka pandemilere neden olması muhtemel canlılar için araştırmalarına devam ediyor.

Nature Communications dergisinde yayınlanan ve Birleşik Krallık’ta Liverpool Üniversitesi’nden Maya Wardeh yaptığı araştırmayla, bir sonraki pandemiye neden olabilecek canlıların daha önce açıklanandan fazla olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

New York, Millbrook’taki Cary Ekosistem Çalışmaları Enstitüsü’nde hastalık ekolojisi uzmanı olan Barbara A. Han, canlıların Covid-19 hastalık riskini tahmin etmek için mevcut algoritmalara yeni ekolojik kombinasyonlar eklediklerini ve birçok canlının Covid-19’u yayabileceğini bildirdi.

İşte bilim insanlarının oluşturduğu algoritmalarla elde ettikleri verilere göre bir sonraki pandemiye neden olma ihtimali olan 10 hayvan:

At nalı yarasası

Yarasalar, Kovid-19 da dahil olmak üzere birçok koronavirüs ile ilişkilendiriliyor. At nasıl yarasasının ise yapılan algoritma ve araştırmalar sonrasında bünyesinde 68 farklı koronavirüs barındırabildiği kaydedildi.

Ev kedisi

Pandeminin başladığı günden bu tarafa dünyanın birçok yerindeki kedilerde koronavirüs vakaları bildirilirken kedilerin virüsü taşıyabildiği ve yayma ihtimallerinin olduğu belirtildi.

Kirpi

Yapılan çalışmada kirpilerin çok sık belirtilmemesine karşılık büyük bir risk taşıdığı açıklandı.

Manda

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları süt üretimi için çiftliklerde yaygın olarak bulunan mandaların Kovid-19’a karşı yüksek duyarlılığı olduğunu tespit ettiklerini ifade etti.

Çiftlik domuzu

Geçmişte ortaya çıkan birçok salgın hastalık ile ilişkilendirilen çiftlik domuzunun aynı anda birden fazla koronavirüs bünyesinde barındırabildiği belirtiliyor. Bilim insanları bu durumun yeni hastalıklar çıkmasına neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Pangolin

Kovid-19’un başladığı günden bu yana en tehlikeli canlılar arasında gösterilen Pangolin, virüsün durduğu ve konakladığı bir istasyon olarak sık sık araştırmalara konu oldu. Bilim insanları Pangolinlerin, ondan fazla corona virüse ev sahipliği yapabildiğini bildirdi.

Kızıl tilki

Dünyanın birçok yerinde kürkü için yetiştirilen Kızıl Tilki’nin corona virüslere ev sahipliği yapabileceği açıklanırken, insanlara da virüs bulaştırabileceği belirtildi. Ayrıca çok çevik bir canlı olan Kızıl Tilki’nin doğaya kaçması durumunda vahşi canlılara da koronavirüs taşıyabileceğinin altı çizildi.

Tek hörgüçlü deve

Bilim insanları tek hörgüçlü devenin daha önce Mers adı verilen virüsü taşıdığını açıklamıştı. Virüsü insanlara bulaştırdığı ortaya çıkan tek hörgüçlü devenin ilerleyen dönemde yeni tip virüsleri insanlara aktarabileceği belirtiliyor.

Aysa misk kedisi

Bilim insanları, Asya Misk Kedisi’nin diğer koronavirüs türleriyle bağlantılı olduğunu ve insanlarla sık sık bir araya gelen bir tür olduğu için tehlike içerdiğini söyledi.

Afrika yeşil maymunu

Bilim insanları insan genetik yapısına çok benzer bir genetik yapıya sahip olan Afrika Yeşil Maymunu’nun göz önünden ayrılmaması gereken canlılar olduğunu belirtti.