Kovid-19’u Hafif Atlatan Gençlerde 4 Nörolojik Sorun Ortaya Çıkıyor

ABD’li bilim insanları tarafından yapılan araştırmada yeni tip koronavirüs’ü hafif atlatan geçlerin 6 haftadan daha uzun sürede iyi olduğu ve  en az 4 nörolojik semptomun aynı anda yaşadığını ortaya çıktı.  araştırmaya göre Korovid-19’u hafif atlatan kişilerde beyin sisi, bulanık görme, tat ve koku kaybı, karıncalanma, kas ağrısı gibi sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle koronavirüs sonrası işe dönüşlerde sorun yaşandığı belirtildi.

ABD’de yer alan Northwestern Hastanesi’nden doktorlar, yeni tip koronavirüs hastalığını hafif semptomlarla geçiren kişilerin hastalığı atlatmasının ardından, Kovid-19’u ağır semptomlarla atlatanlara kıyasla daha  yüksek düzeyde nörolojik semptomlar yaşadıklarını keşfetti.

Çalışmaya katılan hastaların yüzde 85’i “beyin sisi”, “tat veya koku kaybı”, “baş ağrıs”ı ve “bulanık görme” semptomlarından en az 4’ünü aynı anda yaşadığını bildirdi. Ek olarak, hastaların yüzde 85’i yorgunluk, yüzde 47’si ise depresyon veya anksiyete gibi nörolojik olmayan semptomlar yaşadı.

Bununla birlikte, hastaların yaklaşık yarısı altı haftadan uzun süren bu semptomlar nedeniyle işe 10 gün ya da da  uzun bir süre gidemediklerini aktardı.