TBMM Başkanı Şentop, TÜRKSOY Heyetini Kabul Etti

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Dünyası’nın ortak bayramı Nevruz vesilesiyle TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u makamında ziyaret ederek Nevruz Bayramı’nı kutladı.

Nevruz anısına, Şentop’a, içinde Semeni, yumurta, buğday, çerez ve kuru yemişlerin yer aldığı bir Nevruz tepsisi ve geleneksel Kazak giysisi “çapan” hediye etti.

Şentop ve Kaseinov, yumurta tokuşturarak sembolik olarak Nevruz Bayramı’nı kutladı.

Konuşmasında Düsen Kaseinov, Nevruz başta olmak üzere Türk Dünyası kültür ve sanatının tüm dünyada tanıtılması bakımından Türkiye Cumhuriyeti devletinin her zaman kendilerine gösterdiği destekten gurur duyduklarını söyledi. Kaseinov, “Sizlerin, Türk Dünyası’ndan gelen sanat heyetlerini her defasında Türkiye büyük millet meclisi başkanlığında ağırlamanız ve Nevruz geleneğini sürdürmeniz Türkiye Cumhuriyeti!nin yüce meclisinin Nevruz’a ve Türk Dünyası’na göstermiş olduğu önemin bir nişanesidir.“ şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Şentop, kabuldeki konuşmasında, Türk Dünyası’nın Nevruz Bayramı’nı tebrik etti.

TÜRKSOY heyetiyle, Nevruz dolayısıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Şentop, “İnsanlığın somut olmayan mirası Nevruz, halklarımızı birbirine bağlayan, ecdadımızdan bize miras kalan müşterek değerlerimizi gelecek nesillere taşıyan bolluk ve bereketin bayramıdır.” dedi.

TÜRKSOY’un düzenlediği Nevruz kutlamalarının, Türk Dünyası’nın kültür insanlarını bir araya getiren, gelenek, görenek, inanç ve sanatsal değerlerinin sergilenmesini sağlayan bir şölen olduğunu belirten Şentop, “Sizler, bu faaliyetlerle Türk kültürünün ve sanatının tanıtılmasına, muhafazasına ve dünyanın diğer coğrafyalarında daha iyi anlaşılmasına mühim katkılar sağlıyorsunuz.” diye konuştu.

Şentop, TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov’a, 2008’den bugüne bulunduğu görevinde yürüttüğü başarılı çalışmalar için teşekkür etti. ​​​​​​​