Rusya’da Koronavirüsün Aynı Hastada 18 Defa Mutasyona Uğradığı Saptandı

Rus bilim insanları, hasta bir kadının vücudundaki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) 18 yeni mutasyona uğradığını saptadıkları bir vakayı açıkladı.

 

Rus İzvestiya gazetesinin araştırmanın ön baskısına dayandırdığı haberinde, Rus bilim insanlarının hasta bir kadının vücudundaki yeni tip koronavirüsün (bilimsel adıyla SARS-CoV-2) 18 yeni mutasyona uğradığını saptadıkları belirtildi.

 

Habere göre koronavirüs mutasyonları, dördüncü derece lenf kanseri (lenfoma) hastası olan 47 yaşındaki bir kadında saptandı.

 

Kadının Nisan 2020’de koronavirüse yakalandığı, sonradan sürekli olarak Kovid-19 testi yaptırdığı ve sonuçların 9 Eylül’e kadar sürekli pozitif çıktığı öğrenildi.

 

Bilim insanları, kadına Kovid-19 bulaştırdığını tahmin ettikleri hastadan aldıkları örnekte bulunan koronavirüs genomunu esas varyant olarak kabul etti. Örnekleri karşılaştıran uzmanlar, virüsün kadının vücudunda 18 yeni mutasyona uğradığı sonucuna vardı. Bununla birlikte 18 mutasyondan S-protein geninde bulunan ikisinin, daha önce Danimarka vizonlarında bulunanlarla aynı olduğu görüldü.