Mali’de Darbe

Dün akşam saatlerinde dünya ajanslarına Mali’de bir askeri hareketlilik yaşandığı bilgisi düşmüştü.

Mali ordusunun içindeki bir grup asker Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve bazı üst rütebeli komutanları tutuklayıp yönetimi ele geçirdiklerini duyurdular.

Askeri darbe girişimiyle alıkonulan Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita istifa ettiğini açıkladı. Akşam saatlerinde bir grup asker tarafından konutundan alınarak başkent Bamako’ya 15 kilometre mesafedeki Kati garnizonuna götürülen Keita, devlet televizyonundan kısa bir konuşma yaptı.

Orduyu düzeltme konusunda başarısız olduğunu söyleyen Keita, 10-12 Temmuz’da düzenlenen gösterilerde yaşanan can kayıpları nedeniyle de pişmanlık duyduğunu dile getirdi.
Meclisi ve hükümeti de feshettiğini kaydeden Keita, “İktidarda kalmak adına kan dökülmesini istemiyorum.” ifadesini kullandı.

Bamako yakınlarında bulunan Kati’deki askeri üste sabah saatlerinde hareketlilik yaşanmış ve askeri araçlar başkente ilerlemişti.
Ordunun 2 gruba ayrıldığı, isyancı askerlerin yanı sıra Keita’nın emriyle hareket edenlerin de olduğu ifade edilmişti.

Meclis Başkanı Moussa Timbine, Ekonomi ve Finans Bakanı Abdoulaye Daffe ve Dışişleri Bakanı Tieble Drame’nin alıkonulduğu belirtilmişti.
Keita öğleden sonra bir grup asker tarafından alıkonularak Kati’deki üsse götürülmüştü.
Ülkede mayıs ayından bu yana muhalif gruplarla hükümet arasında ciddi çekişme yaşanıyordu.

Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) darbe girişimi nedeniyle Mali’ye hava ve kara sınrlarnı kapatma kararı aldı.