Zaev ve Ahmeti İktidar Koalisyonunu Belirledi

SDSM lideri Zoran Zaev ve BDİ lideri Ali Ahmeti bugün gerçekleştirdikleri ve yaklaşık 1 saat 45 dakika süren toplantının ardından basın mensuplarının karşısına geçip iktidar koalisyonu için anlaşma sağladıklarını açıkladı.

“Yapaliriz” koalisyonu adına konuşan Zaev, her iki tarafın gösterdiği sağduyuyla birlikte yeni hükümetin işbirliği çerçevesinde oluşturulduğunu ifade etti.

Dört yıllık iktidarın vasıflı ve onurlu kişiler tarafından kurulup yönetilmesi hususunda aynı fikirde olduklarını belirten Zaev, kurulacak olacak hükümetin devletin ve vatandaşların çıkarları için çalışacağını söyledi. Zaev ayrıca hükümetin daha hızlı bir şekilde kurulmasının koronavirüs salgınına karşı verilen mücadelede önemli rol oynayacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

BDİ lideri Ahmeti ise kurulacak olan hükümetin şimdiye kadar kurulmuş en başarılı hükümet olacağından hiç şüphe duymadığını, Arnavut Başbakan isteklerinin ise her iki toplumu birleştirme unsurunu barındırdığını söyledi.

Toplantıdan çıkan kararda önümüzdeki dört yıl boyunca Meclis Başkanlığını Talat Caferi’nin sürdüreceği, kabinedeki dağılımın ise anlaşmanın her iki partinin meclisten onay aldıktan sonra açıklanacağı belirtildi.

Toplantıda varılan bir diğer uzlaşmada ise Prjino anlaşması rafa kaldırılıp, seçimlerden 100 gün önce BDİ’nin teklifi üzerine Arnavut Başbakan koltuğa geçecek.