MATÜSİTEB: Hükümette yer alacak Türk temsilcilerden, Türk toplumunun sorunlarının çözümü için azami gayret bekliyoruz

Kıymetli Soydaşlarım,

Ülkemiz Kuzey Makedonya’da 15 Temmuz 2020, Çarşamba günü Erken Genel Seçimler düzenlenecektir. Her seçim olduğu gibi bu seçimler de ülkemiz, ve biz Türk toplumu için ayrı bir öneme sahip. Geçirmekte olduğumuz pandemi süreciyle birlikte, bu seçimler ülkemizin geleceği açısından yeni bir döneme girileceği kuvvetle muhtemeldir.

Kuzey Makedonya’daki Türk toplumunun geleceğinin de yeniden şekilleneceği, tarihimizde ilk defa 3 Türk siyasi partimizden 6 milletvekili adayının yarışıyor olmasından dolayı büyük bir önem arz etmektedir. Dolayısıyla, önümüzdeki 4 yılda Kuzey Makedonya Meclisinde Türk toplumunun temsiliyet oranının artması beklenmektedir. Tüm soydaşlarımızın sahip oldukları hür iradelerini kullanıp söz konusu seçimlere demokratik haklarını kullanmak adına yoğun bir şekilde oylamalara katılım sağlamaları gerektiğini vurgulamak isteriz.

Diğer taraftan, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği – MATÜSİTEB olarak bugüne kadar olduğu gibi bu seçimlerde de tarafsızlığımızı koruyarak; ayrım yapmaksızın tüm adaylara başarılar diler, seçim sonuçlarını Kuzey Makedonya’daki Türk toplumu adına sorunların çözüleceği bir adım olarak görmek istiyoruz.

Ayrıca, yeni Hükümette yer alacak Türk siyasi temsilcilerinin ülkemizdeki Türk toplumunun sosyal, ekonomi, siyasi, kültürel, eğitim, hakça temsil ve diğer alanlardaki sorunların çözümü için azami gayret göstermeleri MATÜSİTEB olarak en önemli beklentilerimiz arasında yer almaktadır. Bu konuda MATÜSİTEB olarak söz konusu durumları yakından takip edeceğimizi özellikle ifade etmek isteriz.

Seçimlerin ülkemiz, devletimiz ve Türk toplumunun geleceği adına hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.

Saygılarımla,

Hüsrev EMİN
MATÜSİTEB Genel Başkanı