Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Fakültesi Öğrencisi Belma Hüseinoska İle Röportaj Gerçekleştirdik, Gençlerin Sorularına Cevap Aradık

Aziz Kiril ve Metodi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Belma Hüseinoska ile röportaj gerçekleştirdik. Yeni tercih döneminde, öğrenci adaylarının akıllarındaki sorulara cevap aradık.

Belma Hüseinoska eğitimini Üsküp’teki Aziz Kiril ve Metodi Üniversitesi’nde sürdürüyor. 

Kendisi aynı zamanda TGK Teşkilat Koordinatörlüğünde görevde bulunuyor.

1.İlk sorumuz: Bölüm tercihini nasıl yaptınız?

Üniversite seçimi hayatımızdaki en önemli seçimlerden biri. Vereceğimiz karar geleceğimizi etkileyeceği için seçim yapmadan önce iyice düşünmek ve araştırmak lazım.

Ben fakülte ve bolüm seçimi yaparken zorlandım. İlgi alanım hep bilişim olmasına rağmen lisede sağlık okuduğum için ilk önce üniversteye de o alanda devam etmemin daha doğru olduğunu düşünüyordum. Yine de kendime hep Ne yapmayı seviyorum? Hangi mesleği severek ve sıkılmadan yaparım? gibi sorular sordum. Cevabım da hep aynı olduğu için Bilgisayar bilimleri ve mühendisliği fakültesini araştırmaya başladım. Bütün bölümleri ve o bölümlerdeki dersleri tek tek inceledim. Hangi bölümü seçsem hangi mesleği yapabilirim diye araştırırken benim için en doğru seçimin Yazılım mühendisliği bölümü olduğunu fark ettim.

Lisede sağlık okudum, bu bölümle alakalı pek fazla bilgim yok, başarabilirmiyim diye düşünürken ileride gerçekten sevdiğim işi yapmak istediğim için yine de Yazılım mühendisliği ve bilgi sistemleri bölümüne kayıt yaptırdım ve kabul edildim.

Bu yıl üçüncü sınıf öğrencisiyim ve düşündüğümde kararımdan hiç pişman olmadığımı ve çok doğru bir tercih yaptığımı görüyorum.

2.Fakülteniz hakkında ne söylersiniz?

Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Fakültesi (FINKI), Makedonya’daki bilişim ve bilgisayar teknolojisi alanındaki en büyük iki enstitünün – Fen ve Matematik Fakültesi’ndeki Bilişim Enstitüsü ve Elektrik Mühendisliği ve Bilişim Teknolojileri Fakültesi’nde Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim bölümü birleşmesinin sonucudur.

Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği , algoritmaların analizi, programlama dilleri, program tasarımı, yazılım ve bilgisayar donanımı, veri tabanı, ağlar gibi çeşitli konuları kapsar.

Fakültemizde toplamda 6 farklı bölüm bulunmaktadır.

İnternet, ağlar ve güvenlik
Bilgisayar eğitimi
Bilgisayar bilimleri
Bilgisayar mühendisliği
Bilgi teknolojilerinin uygulanması
Yazılım mühendisliği ve bilgi sistemleri

Yazılım mühendisliği bölümünde eğitim dili için Makedonca ve İngilizce seçenekleri var, diğer bölümlerde ise sadece Makedonca eğitimi mevcuttur.

Fakat bence Makedonca dilinde okumak daha avantajlı, çünkü bölümü İngilizce okumak isterseniz de sadece zorunlu dersleri İnglizce dilinde görebileceksiniz, seçmeli dersleri de Makedonca dilinde.

Üniversteye yazılırken bölüm seçmek zorundasınız. Daha çok yazılım dersleri, daha çok donanım dersleri yada ikisi de. Bunlara dikkat ederek okuyacağınız bölüme karar vermeniz lazım.

Bu fakültede başarılı olmak istiyorsanız sıralı ve programlı çalışmanın yanı sıra sadece derslerde öğrendiklerinizle sınırlı kalmayıp yeni şeyler araştırıp ve projeler yapıp kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Fakültesinde 3 yıllık ve 4 yıllık lisans eğitimi var. 3 yıllık eğitimle mezun olanlara “Bilgi Sistemleri Mühendisi”, 4 yıllık eğitimle mezun olanlara da “Bilgisayar Mühendisi” unvanı verilir.

İş imkanları oldukça geniştir. Birçok farklı sektörde iş bulma imkanınız var, fakat bu bölümü sadece iş imkanı yada maaşı yüzünden tercih etmemelisiniz. Çünkü bi işi sevmeden yaparsınız hem çok zorlanırsınız hem de başarılı olma ihtimaliniz düşük olur.

3.Öğrenci adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Doğru üniversiteyi belirlemek, geleceğimize şekil veren, hayatımizi düzenleyen önemli bir seçimdir. Belirlediğiniz üniversite bize hem mesleki hem de sosyal anlamda beceriler kazandırmaktadır.

Bu yüzden size tavsiyem kimsenin sizi korkutmasına yada fikrinizi değiştirmesine izin vermeyin. Gerçekten ilgilendiğiniz ve sevdiğiniz bölümü seçin. Ve en önemlisi ne kadar zorlansanız da, karşınıza ne kadar engel çıksa da asla vazgeçmeyin ve başarılı olacağınıza inanın. Çünkü anca öyle başarılı olabilirsiniz.