Avrupa Parlamentosu Kuzey Makedonya’nın Raporunu Kabul Etti

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri dün öğleden sonra 508 “lehte” ve 56 “aleyhte” oyla Kuzey Makedonya İlerleme Raporunu Avrupa Parlamentosu raportörü Bulgar Milletvekili İlhan Küçük’le birlikte kabul etti.

Rapor, ülkenin reform ilerlemesini memnuniyetle karşılarken, Bulgaristan ile imzalanan İyi Komşuluk Anlaşması’nın uygulanmasında ısrar ediyor. 

75b Değişikliği, EPI’ye göre, Bulgaristan’ın tarihi kendi tarzında yorumlaması yönündeki baskısını onaylayan tarihi uzlaşma ve “ortak tarih” konusunu ele alıyor.

Yine kabul edilen 79. Değişiklik, bağımsız ve herhangi bir siyasi baskı olmaksızın çalışması gereken Tarih ve Eğitim İşleri Ortak Komisyonu üzerinde bir baskı olarak görülüyor.

Son olarak 80. Değişiklik, Avrupa Komisyonu’nun 2021’deki son raporunda yer almayan 2017’den itibaren Bulgaristan ile Dostluk Anlaşması’nın uygulanmasında ilerleme olmadığını belirttiği için Avrupa Komisyonu’nun değerlendirmesiyle çelişiyor.

Buna ek olarak, Bulgar milliyetçisi VMRO-Bulgar Ulusal Hareketi’nden bazı milletvekilleri, oylama öncesi yapılan tartışmada Kuzey Makedonya’yı “Bulgarlara karşı soykırım” yapmakla suçladı.