34. Üsküp Kitap Fuarı Açıldı

Kültür Bakanlığı himayesinde düzenlenen Kitap Fuarı’nın 34.’sü dün öğleden sonra Üsküp’teki “Boris Trajkovski” spor salonunda  açıldı.  9 Mayıs’a kadar sürecek olan Fuarın bu yılki edisyonunda Türkiye, Sırbistan, Kosova ve Arnavutluk’tan 60’ın üzerinde yayınevi yer alıyor.  Fuarın bu yıl odak noktası çocuk edebiyatı olacak. 

Bu yıl fuarda yazarlarla buluşmalar gerçekleştirilecek,  Yayınevleri en son kitaplarını, 2022 baskılarını sunacak.  Çocuklar için atölye çalışmaları ve yeni baskıların tanıtımları da düzenlenecek.

Fuarın yedi günü boyunca, Tanıtım Merkezi’nde 30’dan fazla yeni baskı ve yazar tanıtımı yapılması ve Makedonya Yayıncılar Birliği’nin (MAI) ödülleri verilmesi planlanıyor.

Kültür Bakanı Bisera Kostadinovska-Stojcevska açılışta yaptığı konuşmada, Kültür Bakanlığı’nın özellikle son yıllarda gerçeğin bilincinde olarak, yıllık program aracılığıyla yüzlerce yayına finansman sağlayarak yayıncılık sektörüne destek verdiğini ve bu yıl 500’e yakın yayına maddi destek sağlandığını belirti.