Srebrenitsa Şehitleri İçin 280 Kilometre Yürüyecekler

Bosna Hersek’in Srebrenitsa şehrinde 1995 yılında yaşanan soykırımda hayatını kaybedenler anısına başkent Saraybosna’dan yola çıkan grup, 8 gün boyunca 280 kilometre yol yürüyecek.

“Kendi Döneminin Tanıkları” isimli derneğin organizasyonunda düzenlenen anlamlı yürüyüşe katılanlar, önce Saraybosna’dan Nezuk’a ulaşacak, ardından her yıl düzenlenen Barış Yürüyüşü’ne (Marş Mira) katılarak soykırım şehitlerinin defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı’na doğru ilerleyecek.

Grup, 10 Temmuz’da Potoçari’ye ulaşacak ve 11 Temmuz’da toplu cenaze ve anma törenine katılacak.

Kuşatma altındaki Saraybosna’da öldürülen çocuklar için yaptırılan anıtın önünde buluşan ve aralarında Saraybosna’da yaşayan Türklerin de bulunduğu grup, burada dua ettikten sonra yola çıktı.

Dernek Başkanı Muhamed Papiç, Saraybosna’da 18 kişilik bir grup olarak yola çıktıklarını ve yolda da kendilerine katılanlar olacağını belirterek,Saraybosna-Nezuk-Srebrenitsa güzergahındaki bu anlamlı yürüyüşün bu yıl 10’uncusunu düzenlediklerini ifade etti.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde (IUS) öğretim üyesi olan Türk vatandaşı Abdülhamit Bolat da 2007’den beri Barış Yürüyüşü’ne katıldığını belirterek, son 4 yıldır da Saraybosna’dan başlayan ve Srebrentisa’da son bulan bu yürüyüşe katıldığını söyledi.

Bu ve benzeri organizasyonlarla yapılan soykırımı unutturmamayı amaçladıklarını kaydeden Bolat, “Ayaklarım üzerinde durduğum sürece bu organizasyona katılacağım.” dedi.

Yürüyüşe katılan bir başka Türk vatandaşı Yasir Cebeci de o dönemde yaşananları, insanların çektiklerini bir nebze de olsa anlayabilmek için bu yürüyüşe katılmak istediğini kaydederek, “Ben de bu yolculukta tarafımı belli ederek o yolculukta sıkıntı çeken insanların yaşadıklarına biraz da olsa ortak olmak için bu yolculuğa çıkıyorum.” diye konuştu.

Bu yıl 11 Temmuz’da düzenlenecek anma ve cenaze töreninde, 19 soykırım kurbanı daha toprağa verilecek.

Savaş suçlusu Ratko Mladiç komutasındaki Sırp askerlerin 11 Temmuz 1995’te Srebrenitsa’ya girmesinin ardından en az 8 bin 372 Boşnak sivil hunharca katledilip toplu mezarlara gömülmüştü. Toplu mezarlardan çıkarılıp kimlik tespiti yapılan kurbanlar, her yıl 11 Temmuz’da anıt mezarlığa defnediliyor.

Aradan 26 yıl geçmesine rağmen hala binin üzerinde kurbanın cesedi aranıyor.

Kaynak: Balkan News