Onur Şaban İle elektrik mühendisliği fakultesini Konuştuk ,Gençlerin Sorularına Cevap Aradık…

Elektrik Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Onur Şaban ile röportaj gerçekleştirdik.

Bölüm tercihini nasıl yaptınız?

Küçüklüğümden beri elektrik alanında çalışıyorum dolayısıyla bunun etkisi de bulunmaktadır.Yaptığım işin daha da içine girmek istedim, ayrıca bölümün zor ve enteresan olması seçmemde etkili oldu.

Bu bölümü seçtiğimde araştırmaya başladım ve kısa zaman sonra kaydımı yaptım.

Fakülteniz ve bölümünüz hakkında ne söylersiniz?

Elektrik mühendisliği enerji var olduğu sürece iş imkanı devam eden sürekli olan bir meslektir.Enerjinin üretimi ile başlayan iletim,dağıtım gibi birçok farklı alanlarda iş imkanları bulunur.Elektrik mühendisleri enerji iletim dağıtımı aşamasında farklı yerlerde çalışma sahalarını, kendilerine uzmanlık alanı olarak seçebilir.Enerjinin var olması ile birlıkte en çok tercih edilen mesleklerden bir tanesi haline gelmiştir.Ayrıca iş imkanı oldukça fazladır.

Elektrik mühendisliği hem devlette hem özel sektöre iş  imkanı geniş olan bir bölümdür. Bölümlerinden başarıyla mezun olan öğrenciler özellikle birçok kurumda görev alabilir. Kamu kurumlarında da birçok alanda elektrik mühendislerine ihtiyaç bulunur.

Aziz  Kiril ve Metodiy Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesi ülkemizin en kaliteli fakültelerınden biri olmakla beraber Avrupada da önemli bir yere sahiptir.

Öğrenci adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Matematik sevmeyen bir öğrencinin elektirik mühendisliği seçmesini kesinlikle tavsiye etmem, çünkü 4 yıllık eğitimin tamamına yakınında ciddi bir matematik bilgisine ihtiyaç vardır. Matematikten sonra da en çok bilgisayarla aralarının iyi olması gerekmektedir, aksi takdirde  bu fakültede eğitim hayatını sürdürmek gerçekten güç.

Hocaların onları zorlamasına ve Makedoncayı iyi bilmediği takdirde  bu sürecin 4 yıl sürmeyeceğine dair kendini hazırlamalı. Öğrenci adayları daha detay odaklı çalışmalı ve uzun süre konsantrasyon sağlayabilmeli. Sayfalarca çözülen ödevlerin de doğru çıkmaması bu fakültde olası birşey, dolayısıyla piskolojik olarak da bu gibi sorunlara hazır olmaları gerekmektedir. Ama sürekli pes etmeden devam ederseler gerçekten de bu bölümü yapabileceklerini görecekler.

Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi dışında elektrik mühendisliği fakultesi iki farklı üniversitede de bulunmaktadır. Kendini zorlamak istemeyen öğrencilerin diğer üniversiteleri de araştırmalarını öneririm.

·