Fenerbahçe’den Vardar’a Pilot Takım Teklifi

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, bu ayın başında basın mensuplarına yaptığı açıklamada dikkat çeken bir ifade kullanmış ve direkt satın alabilecekleri ya da pilot kulüp olarak değerlendirebilecekleri bir kulüple görüşebileceklerinin sinyallerini vermişti.

Sarı-lacivertliler, geçen sezon Makedonya 1. Ligi’nde mücadele eden ancak; 31 puanla 11. sırada yer alarak lige veda eden Vardar ile temas kurdu. Fenerbahçe, mali açıdan da problemler yaşayan Vardar’ı ‘feeder’ yani; pilot kulüp olarak düşünüyor.

Fenerbahçe, eğer anlaşma sağlanabilirse kiraladıkları ve süre alamayan oyuncuları bu takımda geliştirmek ve test etmeyi planlıyor. Fenerbahçe’nin bu kararı almasındaki temel nedenin, Türkiye Futbol Federasyonu’nun rezerv ligi uygulayıp uygulamayacağı yönündeki kararsızlığı olarak gösteriliyor. Ayrıca 8+6 olarak belirlenen yabancı kuralı da yine önemli faktörlerden biri olarak göze çarpıyor.

Kuzey Makedonya’da yabancı sınırı olmaması da anlaşma sağlanır ve Fenerbahçe Vardar ile uzlaşırsa sarı-lacivertlilere avantaj getirebilir. Bilindiği üzere orada 6 yabancı oynayabiliyor. Ancak; 6’dan sonraki her yabancı için belli bir ücret ödeniyor ve kontenjan açılabiliyor. Böylece yabancı oyuncu oynatma konusundaki sorun da çözülüyor. Bunun dışında Kuzey Makedonya’nın kısa dönemde Avrupa Birliği’ne girme ihtimali olduğu için Avrupa’da yaşayan Türk oyuncuları kontenjansız şekilde oynatma imkanı sağlıyor. Yani; Fenerbahçe’ye gelmeden önce oyuncular deneyim kazanabilecek. Özellikle bu durum genç oyuncular açısından oldukça önemli.

Hatırlanacağı üzere Fenerbahçe daha önce UEFA Avrupa Ligi Play-Off Turu’nda Vardar ile eşleşmişti. Sarı-lacivertliler, 2-0 ve 2-1’lik skorlarla yenilerek rakibine elenmişti. Tarihinde ilk kez Avrupa’da mücadele etme hakkı kazanan Vardar, bunu başaran ilk takım olarak kayıtlara geçmişti.

Kaynak: Ajanspor