Yekin Kurtişaga İle Fen Fakültesini Konuştuk, Gençlerin Sorularına Cevap Aradık

Yekin Kurtişaga 1997 yılında Gostivarda doğmuş, orta okul eğitimini Gostivar Belediye Ekonomi Lisesinde tamamlamış ve şu anda Edirne’de Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunudur.

Bölüm tercihinizi nasıl yaptınız ?

Lisedeyken  Matematik dersine ilgim diğer derslere  göre daha fazlaydı ve severek çalışırdım. Bu yüzden  üniversitede okumak istediğim  bölümün severek çalışacağım bir alan olmasını istedim.Merak ettiğim ve yaşamak istediğim bir ülkede sevdiğim bir bölümü okuma  fikri güzel geldi.Bu ülkelerden  biri olan Türkiye’nin  hem  benim ülkeme yakın olması , hem de  kültürel anlamda benzer  yönlerimizin  olması  alışmamın kolay olacağını düşünmeme neden oldu. Düşündüğüm gibi de oldu.Trakya Üniversitesi Edirne’de bulunmaktadır. Eğitim- öğretim  kalitesi açısından kendisini geliştirmiş bir üniversitedir.Özellikle Balkan ülkeleri ile olan ilişkilerini  geliştirmiştir.

Üniversite Fakülte ve Hocalar hakkında bilgi?

20 Temmuz 1982’de kurulmuş olan Trakya Üniversitesi 13 fakültesi, 4 enstitüsü, 5 yüksekokulu, 10 meslek yüksekokulu bulunmaktadır.Trakya Üniversitesi Türkiye’nin Balkanlarla olan ilişkilerinin geliştirilmesinde bölge üniversitesi rolünü üstlenmiştir.

Sadece bilimsel gelişmelerle değil; kültürel, sanatsal ve sportif başarılarla da adından söz ettirmiştir.Ayrıca Türkiye’de ilk defa öğrenci temsilciliği seçimi yapılan üç üniversiteden biridir.Üniversitenin Tıp, Biyoloji,Mühendislik ve Tarih Bölümleri yüksek standartlara sahiptir.

Okuduğum  bölüm Trakya Üniversitesine bağlı olan Fen Fakültesinde bulunmaktadır.Bu fakültede 4 tane bölüm bulunmaktadır.Bunlar

1.Biyoloji

2.Kimya

3.Fizik

4.Matematik bölümleridir.

Matematik bölümünden mezun oldum.1983 yılında açılan bu bölüm eğitim-öğretimini sürdürmektedir.

Üniversitede  bulunan hocalarımız  matematik alanında  kendilerini oldukça geliştirmiş ve bu bilgileri  bize  en  iyi  şekilde  aktarabilmişlerdir.Hocalarımızın bizlerle iletişimi gayet iyidir.Dersteki  iyi  anlatımlarıyla  ilgimiz ve bilgimiz daha çok artmaktadır.

Yeni gelecek öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Üniversite  öğrencilerinin okumak istedikleri  bölümde hem kendilerini geliştirme fırsatı bulup  hem de alışmakta zorlanmayacakları bir üniversite olan Trakya Üniversitesi  her yıl  farklı ülkelerden gelen öğrencilere iyi bir eğitim-öğretim sunmaktadır.

4 senelik üniversite hayatım boyunca bana büyük bir kazanım sağlamış olan Trakya Üniversitesini ileride kullanacağım birçok bilgiye sahip olamama yardımcı oldu.

Bu bilgilerden kısaca bahsetmek gerekirse modern matematiğin kuramsal konuları ve uygulamaları ile ilgili temel bilgi, beceri ve donanımların,matematiğin uygulama alanlarındaki problemleri çözme becerisinin kazandırılması.

Matematikteki, bilim ve teknolojideki gelişmeleri takip etme,finans, ekonometri, bankacılık, eğitim, bilişim, kriptoloji, bilgisayar ve yazılım gibi matematiğin uygulama alanlarında istihdam edilecek girişimci, kendine güvenen mezunlar yetiştirimesinde etkili olacaktır.

Mesleki etik ve sorumluluk bilincine sahip, milli, manevi, kültürel ve insani değerlere saygılı, topluma karşı duyarlı bireyler yetiştirilmesine olanak sağlıyor.

Öğrencilerinin kendilerine her açıdan geliştirmesi için Trakya Üniversitesi son derece iyi bir fırsat sağlayacaktır.