Canşa İbrahim İle Pedagoji Fakültesini Konuştuk, Gençlerin Sorularına Cevap Aradık

Canşa İbrahim 2000 yılında İştip’te doğmuş, orta okul eğitimini Gostivar Belediye Lisesinde tamamlamış ve şu anda Üsküp’te Aziz Kiril ve Metodi Üniveristesi Pedagoji Fakültesinde birinci sınıf öğrencisidir.

·Bölüm tercihini nasıl yaptınız?

Bu bölümü tercih etmeden önce, gelecekteki meselğim hakkında tamamiyle emin olamıyor, bana doğru olan mesleği, bölümü seçemiyordum. Zaman içerisinde karakter ve düşüncelerimin değişimiyle birlikte, gelecekte sahip olmak istediğim meslek hakkındaki fikirlerim de değişti.

Fakat bu bölüme ısınmamı sağlayan en büyük etken, ailemdi. Çocuklara olan ilgimi, onlarla vakit geçirdiğimde gösterdiğim davranışları fark edip, benim pedagojiyle tanışmamı, bu bölümü tercih etmemi sağladılar. Ben de zaman içerisinde çocuklarla iletişim kurarken onları anlayabildiğimi ve kendimi onların anlayacağı şekilde ifade edebildiğimi fark ettim. Uzunca bir süre araştırma yaptıktan ve bilgi edindikten sonra, yavaş yavaş pedagoji bölümüne gittikçe daha fazla ısınmaya başladım. Aynı zamanda insanın temelinin, çocuk yaşlarda atıldığını düşündüğüm için, onlara gerektiği eğitimi ve bilgiyi vermek adına pedagoji bölümünü seçmeye karar verdim.

·Fakülteniz ve bölümünüz hakkında ne söylersiniz?

Fakültemizin öğretim görevlileri çok ilgili. Hepsi öğrencilerine ayrı ayrı ilgi gösteriyor. Herhangi bir konuda yardıma ihtiyacımız olduğunda bizleri anlayışla karşılayıp yardım ediyorlar. Bir öğretmenden çok, aile gibi yaklaşım gösterip öğrencilere destek oluyorlar.

Fakültenin yerleşim yeri öğrenciler için çok uygun. Ders aralarında zaman geçirmek için kolayca ulaşım gerçekleştirebiliyoruz. Öğrenciler de çok canayakın ve sıcakkanlı oldukları için ortama kolayca adapte olabilirsiniz.

Dersler genellikle sesuoloji ve psikoloji gibi çocukları anlamaya yönelik derslerden oluşuyor. Eğitim kalitesi çok iyi olduğundan, derslere odaklanıp kavramaya çalıştığınızda zorlanmıyor, dersleri hem öğretici hem eğlenceli şekilde geçirebilirsiniz.

· Öğrenci adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Her ne kadar bölümü seçerken zorlansanız da, ailenize ve sınıf öğretmeninize danışmanızı tavsiye ederim. Size farklı bir açıdan bakabildikleri ve sizi yakından tanıdıkları için yardımcı olacaklardır.

Ayrıca çocuklarla olan ilişkiniz, bu bölümde sizlere anahtar rölü üstlenecektir. Çünkü eğer sabırlı olup onlarla empati kurabilirseniz, hem işinizi severek yapar, hem de başarılı olursunuz. Kendinizi çocukların doğru şekilde yetiştirilmesine adamaya, aynı zamanda verimli bir toplum oluşturmaya hazır olmalısınız.

Bu nedenle önce ne yapmak istediğinize karar verin. Yapmak istediğiniz şey hangi mesleği içeriyor, hangi eğitimleri almak gerekiyor buna kadar verin.

Aldığınız tasiyeler ve tecrübelerin ardından, kendinizi en yakın hissettiğiniz ve severek yapabileceğiniz bölüme yönelin. Olmak istediğiniz yeri belirleyin ve o yere ulaşana kadar çalışmaya, ilerlemeye devam edin. Karşınıza çıkan engellere ragmen, her düştüğünüzde pes etmeyip, ayağa kalkarak ilerlemeyde devam edin.