Murat Hoca İle Hukuk Fakültesini Konuştuk, Gençlerin Sorularına Cevap Aradık.

Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Murat Hoca ile röportaj gerçekleştirdik.

Yeni tercih döneminde, öğrenci adaylarının akıllarındaki sorulara cevap aradık.

Murat Hoca, yüksek öğretim eğitimini Gostivar’daki Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Hukuk Fakültesinde sürdürüyor.Bu yıl, son sınıf öğrencisi.

Kendisi aynı zamanda Türk Gençlik Kulübü’nde aktif faaliyet gösteren bir üye.

-Bölüm tercihinizi nasıl yaptınız ?

Bütün mesele gelecekte kendinizi nerede gördüğünüz. Seçeceğiniz bölümü gerçekten severek okumayı başaracakmısınız yoksa vazgeçecekmisiniz. Benim çocukluktan beri hukuki meslekler ile uğraşan kişilere (savcı, hakim, avukat) ayrı bir sempatim olmuştur. Çünkü inandığım değerlerde adalet en tepede yer alıyor. O yüzdendir ki Hukuk fakültesini seçerken hiç zorlanmadım.

İnsan haklarını savunmak ve hukuk’un üstünlüğünün paha biçilemez bir değeri olduğunu düşünüyorum. Hukuk fakültesine girdiğim anda; hukukun, bir toplum için öğretmenlik, hekimlik, gazetecilik kadar önemli bir toplumsal işlevi olduğunu gördüm. Çünki hukukçu olmak demek insana, topluma karşı işlenen tüm suçların üzerine gidebilecek bir mücadele ateşinin bayrak taşıyıcısı olmak demektir.

Dünyadan Fransız avukat Jacques Verges’in “Savunma Saldırıyor” adlı kitabı, beni çok etkilemişti, “sistemden kopuş ve sisteme uyum davaları” ayrımından, oldukça yararlandım. Sanırım bu kitapta okuduğum “her suç topluma sorulmuş bir sorudur aslında” cümlesi, sadece suç ve adalet ilişkisini değil; eski bir Nazi subayının avukatlığını üstlendiğinde,davada aktif rol alma çabasını tartışılır bulmakla birlikte, kendisini de anlayabilmemi sağlamıştı.

Bugünlerde Alman avukat Heinrich Hannover’in “Egemenlerin Adaletine Savunmanın İsyanı” adlı kitabını okuyorum. Güvenlik özgürlük denklemindeki devlet korumacı, güvenlikçi yaklaşımların, yargı süreçleri eliyle adaleti nasıl ayaklar altına aldığını çok iyi teşhir eden bir kitap.

-Üniveriste fakülte hocalar hakkında bilgi ?

Uluslararası VİZYON üniversitesi’nin kuruluş serüveni aslında 2000 yılının başlarında başlamış. Eğitim konusunda, tamamen yerli ve milli imkanlarla olan bu mücadele Makedonya’da tam 15 yıl sürmüştür. Tamamen yerel (Makedonya vatandaşları olan) akademisyenlerin, iş adamlarının ve esnafların bizzat teşebbüs, gayret ve inisiyatifleri ve yerel maddi imkanları sayesinde yıllarca sürdürülmüş olan bu haklı mücadele, Makedonya Cumhuriyeti Bakanlar Kurulunun oy birliği kararı ile 11 Kasım 2014 tarihinde Uluslararası VİZYON Üniversitesi’nin kurulması kararı ile neticelendirilmiştir.

Bu karar, aslında 15 yıllık dirayetli, cesur ve son derece kararlı yürütülmüş olan bir mücadelenin sonucu olduğunu söyleyebilirim. Eski Yugoslavya’da – Üsküp’te 21 Aralık 1944 yılından itibaren ilköğretimde başlatılan kesintisiz Türkçe eğitimin başlatılmasından 70 yıl sonra, Kasım 2014 tarihinde Uluslararası VİZYON Üniversitesi’nin kurulmasıyla 70 yıllık Türkçe eğitim seviyesi yükseköğretim mertebesine taşındığını bildirmek isterim.

VİZYON Üniversite’sinde lisans ve yüksek lisans olmak üzere, Hukuk Bölümü, Psikoloji Bölümü, Mimarlık Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, İktisat Bölümü, İnşaat Mühendisliği Bölümü yanı sıra, Balkan Araştırma Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü de mevcuttur. Sosyal Bilimler Fakültesi dahilinde Klinik Psikoloji dalında Doktora proğramlarımız da mevuttur.

Bu alanda Doktora proğramları olan tek üniversite olduğunu ifade edebilirim. Uluslararası Vizyon Üniversitesi Yükseköğretim kurulu (YÖK) tarafından da tanınmaktadır. Hocalarımızın, Kuzey Makedonya, Türkiye, Sırbistan (Sancak) Bosna Hersek, Azerbaycan üniversitelerinde doktoralarını tamamlayıp yetişmiş ve kalifiyeli isimler olduğunu görüyoruz.

-Yeni gelecek olan öğrencilere tavsiyeler ?

Avrupa’da kaliteli Türkçe eğitimin akrediteli ve onaylı tek adresi olan Uluslararası VİZYON Üniversitesinde Türkiye Türkçesi üzerine kaliteli eğitim almak isteyen tüm değerli öğrenci kardeşlerime, Uluslararası VİZYON Üniversitesi’ne gelip bizi ziyaret etmelerini ve müspet şartlar ile imkanlarda, çağdaş eğitimin VİZYON görüşünü keşfetmelerini davet ediyorum.

Üniversitemizin dahilinde, ayrıca kız yurdunun da mevcut olduğunu ifade etmek isterim.

Ortaokul eğitimlerini 4.00 – 5.00 arasında not ortalamasıyla tamamlamış genç kardeşlerimize, % 100’ e varan burs imkanlarıyla kayıt yaptırma imkanlarına sahip olabilecekleri gibi Gostivar bölgesi dışından kayıt yaptıracak öğrenci kardeşlerimizin de gelmiş olduğu bölgeye bağlı olarak yol veya konaklama giderlerinin % 50’ sinin de üniversite tarafından karşılandığı bilgisini de bu vesileyle bildirmek isterim.

Tüm şehit ve gazilerimizin çocukları tamamen burslu olarak okutulduğunu da önemli bir not olarak buraya bırakmak istiyorum.. Bunun yanı sıra, Üniversitemizde okuyan öğrencilerimizin başarı düzeylerine bağlı olarak, burslu okuma imkanı tanınmaktadır.

Kuzey Makedonya dışından gelen tüm öğrencilerimize, Üniversitemiz tarafından Makedonca ve İngilizce olmak üzere, yabancı dil kursları verilmektedir.

-Son olarak eklemek istedikleriniz ?

Son olarak, üniversite eğitimine başlayacak olan yeni arkadaşlarıma çok fazla gayret ve asla pes etmemelerini öneriyorum.

Hangi bölümü okursalar okusunlar azim ve başarma inançlarını kaybetmesinler.

Bir de tabi bizim kanayan yaramız dil sorunu. Özellikle lise çağlarında öğrenecekleri Makedonca, Arnavutça ve İngilizce, ilerleyen dönemlerde gerçekten kendilerine çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Bende 3 yıl Üsküp’te okudum ve oradaki ilk senemde, lisede (eczacılık) Makedonca dersine duyduğum ilgisizliğin dezavantajlarını hep hissettim ve yaşadım.

Fakat kayıt yaptırdığım yıllarda Üniversite seviyesinde Türkçe eğitim almak adeta imkansız bir hayal olarak gözüküyordu. Bu hayal gerçeğe dönüştüğünde hemen bu imkandan faydalanmak için kaydımı Uluslararası VİZYON Üniversitesine yaptırıp Türkçe eğitim fırsatını değerlendirmiş oldum. Üniversite hayatına başlayacak tüm genç arkadaşlarıma da bu ayrıcalığı yaşamalarını tüm samimiyetimle öneriyorum.

Erken mezun olma telaşına asla kapılmayın. Sindire sindire, öğrenciliğin tadını yaşayarak, arkadaşlarınızla oldukça sağlam bağlar kurarak mezun olmaya çalışın. Hocalarınıza düzgün ve saygı çerçevesini aşmayacak şekilde ilişki kurun. Diploma sizi sadece meslek sahibi yapar ama kendinizi geliştirmek ve çalışmak sizin önüzüde hep bir fener ışığı olarak parlayacaktır. Teşekkürler.