Sezer Ferhad İle Siyaset Bilimi Fakültesini konuştuk, Gençlerin sorularına cevap aradık.

Uluslararası Balkan Üniversitesi, Siyaset Bilimi Fakültesi öğrencisi olan Sezer Ferhad ile röportaj gerçekleştirdik. Yeni tercih döneminde, öğrenci adaylarının akıllarındaki sorulara cevap aradık.

Sezer Ferhad, yüksek öğretim eğitimini Üsküp’teki Uluslararası Balkan Üniversitesi, Siyaset Bilimi Fakültesinde sürdürüyor.

Bu yıl, dördüncü yani son sınıf öğrencisi.

Kendisi aynı zamanda Türk Gençlik Kulübü’nde üniversite koordinatörü.

-İlk sorumuz: Bölüm tercihinizi nasıl yaptınız ?

Bölüm tercihimi yaparken, çok düşündüm hatta diyebilirim ki lise yıllarımın son ayları Bölüm tercihimi düşünmekle geçti. Bana göre, bölüm tercihi yaparken hem bulunduğumuz şartları hem de kişisel ilgi ve alaka alanlarımızı incelemeliyiz.

Ben lise yıllarımdan beri Sosyal bilim dallarına ve özellikle Siyaset Bilimine çok ilgiliydim, dolayısıyla ben tercihimi ilgi alanıma göre yaptım. Tercihimi yaparken inandım ki heyecan ve keyif ile okuyup, tahsilimi yapacağım bir bölüm benim için en iyi deneyim yaratacaktı ve bu bölüm Siyaset Bilimi bölümüydü.

Ayrıca, İngilizce diline daha çocukluğumdan beri gösterdiğim ilgi, tercih yaparken bana ayrıca bir olanak sundu. Bölüm tercihimi yaparken hem ilgilendiğim bir alan hem de İngilizce seviyemi daha da yükseltecek bir seçenek aramaya başladım. Bu doğrultuda, 100% İngilizce eğitim imkânı sağlayan Uluslararası Balkan Üniversitesi’ne başvurdum ve sağlanan burs sayesinde bölüm tercihimi bu yönde kararlaştırdım.

-Siyaset Bilimi bölümü ve Fakülteniz hakkında neler söylemek istersiniz ?

Bana göre Siyaset Bilimi, sadece siyaset ile ilgilenenler değil, aynı zamanda sosyoloji, felsefe, ekonomi gibi diğer sosyal bilimlerle ilgilenenler için bile çok iyi bir tercih olur.

4 yıllık bir eğitim sürecinde, hem küresel dünyamızda gelişmekte olan olayları daha iyi inceleme, tarihi olaylara dair daha kapsamlı bilgi, sosyolojik ve ekonomik durumları daha kapsamlı anlama ve çözüm üretme kapasitesinizi geliştiren bir bölüm.

Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi bölümü, 4 yıllık bir eğitim sürecini kapsıyor. Bu 4 yıl içerisinde, diğer sosyal bilimler ile ortak dersler yanı sıra Siyaset Bilimi’ne özel (Siyasi ideoloji ve teoriler, Siyasi Tarih, Devlet ve Bürokrasi vs.) konular da ele alınıyor. 4 yılın sonunda, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler gibi geniş kapsamlı yüksek lisans imkânlarına sahipsiniz.

-Öğrenci adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir ?

Öğrenci adaylarına tavsiyem, kendilerine güvenmeleri ve keyif alarak okuyabilecekleri bir bölüm tercihi yapmalarıdır. Yeni deneyimlere açık olmalarını ve kendilerine mutlaka yüksek bir hedef koymalarını tavsiye ediyorum. Hayal etmekten korkmasınlar ve hayallerini gerçekleştirmek için çok çalışıp, risk almaktan kaçınmasınlar.

Kendileri için ve toplumları için faydalı bir birey olmayı hedeflesinler, onurlarından ve gururlarından taviz vermeyerek hep en iyisini başarmaya gayret etsinler.