Çin’deki yarasalarda envaiçeşit koronavirüs bulundu, biri Kovid-19’a genetik olarak çok yakın

Yunnan ormanlarında yaşayan küçük yarasalardan Mayıs 2019-Kasım 2020 arasında tükürük, idrar, dışkı gibi numuneler alan Şandong Üniversitesi araştırmacılarının elde ettiği bulgular, Cell isimli bilim dergisinde yayımlandı. Raporda “Bulunan 24 yeni koronavirüs genomundan, biri çok benzer olmak üzere dördü Kovid-19’la genetik olarak akraba” denildi.

Yeni tip koronavirüsün pandeminin başladığı Çin’in Vuhan kentinde bulunan Viroloji Enstitüsü laboratuvarından sızdığı iddiası, ABD Başkanı Joe Biden’ın istihbarat raporu talebine koşut yeniden dünya gündemine sokulurken, Çinli araştırmacılar bilimin işaret ettiği kökene dikkat çekti.

Mayıs 2019-Kasım 2020 arasında ormanlarda yaşayan küçük yarasalardan tükürük, idrar, dışkı gibi numuneler alan Şandong Üniversitesi araştırmacılarının elde ettiği bulgular, Cell isimli bilim dergisinde yayımlandı.

Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaletindeki küçük bir bölgede yaşayan yarasalarda yeni koronavirüs grubu bulduklarını açıklayan Çinli araştırmacılar, bu gruptan birinin Kovid-19’a neden olan SARS-CoV-2’ye genetik olarak en yakın ikinci virüs olabileceğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Vuhan’da saha çalışması da yaparak hazırladığı rapor da Kovid-19 pandemisinin en olası kaynağının bir hayvan ve büyük olasılıkla yarasa olduğu sonucuna varmıştı.

Virüs, insanların yarasaları avlayıp yemesi, yarasalar üzerinden insanların avlayıp yediği diğer hayvanlara geçmesiyle bulaşabiliyor. İnsanlar, bu hayvanları ellediklerinde veya katlettiklerinde de virüsle enfekte olabiliyor.