Sırbistan’dan soykırım inkarcısına yüksek nişan

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Srebrenitsa soykırımını inkar eden Avusturyalı yazar Peter Handke’yi ülkenin en yüksek dereceli nişanlarından biriyle taltif etti.

2019’da Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmesi Bosna Hersek, Kosova ve Türkiye’de büyük tepkiye neden olan Handke, 9 Mayıs Pazar günü Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleştirilen törende “gerçekler için taviz vermeden mücadele ettiği için” Karađorđe’nin Yıldızı Nişanı ile taltif edildi.

Uluslararası mahkeme kararlarıyla sabit olan Srebrenitsa soykırımını inkar eden ve bu konuda Sırbistan devletinin tezlerini savunan Handke’ye “Sırbistan için yaptığı her şeyden ötürü” teşekkürlerini sunan Cumhurbaşkanı Vuçiç, tartışmalı yazara “gereken saygıyı göstermeyen bazı Sırplar” adına da özür diledi.

Saraybosna’da “istenmeyen kişi”, Belgrad’da ise “fahri vatandaş” ilan edilen Handke, bunun iki gün öncesinde ise Bosna Hersek’in Vişegrad kentinde Bosnalı Sırplar tarafından da “İvo Andriç Büyük Ödülü”ne layık görülmüştü.

Slobodan Miloşeviç’in güçlü bir destekçisi olan ve bu nedenle Kosova’da da “istenmeyen kişi” ilan edilen Handke, Batı medyasının Sırplara haksızlık ettiğini savunuyor.

Kaynak: Balkan News
\