Kosova’da Gazete Basımı Durdu

Pandeminin basılı yayınların yerini dijital yayınlara bırakma sürecini hızlandırdığı Kosova’da bir yılı aşkın süredir günlük gazete basılmıyor.

Geçtiğimiz yıl beş gazetenin basıldığı Kosova’da pandemi, basılı gazetelerin sonunu getirdi. AP Ajansı’nın haberine göre geçtiğimiz yıl günde 10 bin tirajı olan Koha gazetesi dahil bütün gazeteler artık sadece online versiyonlarıyla yayın yapıyor. Bu haliyle ülke, Avrupa’da basılı gazetenin çıkmadığı tek ülke haline geldi.

Pandemi sürecinde evlerine kapanan  insanların gazete almamaları nedeniyle tirajların düşmesi, gazetelerin reklam gelirlerinin de azalmasına neden oldu. Pandemi yasaklarıyla kapanma dönemlerinde insanlar, basılı gazeteler yerine haber kaynakları olarak cep telefonları ve televizyonlara yöneldi.

Yaşlıların eve kapanması gazetelerin sonunu getirdi

Gazete satışlarının düşmesinde en büyük etken, haberleri gazetelerden takip etmeye alışmış olan yaşlı vatandaşların eve kapanması oldu. Gazeteler ise çözümü dijital yayına odaklanmakta buldu.

Ülkenin yazılı tarihini oluşturan gazetelerin bir yılı aşkın süredir çıkmamasını endişe verici bulan gazeteciler, basılı gazetelerin yerinin internet medyası ve sosyal medya ile doldurulamayacağını düşünüyor. Uzmanlar, hükümet desteği olmadığı sürece basılı gazetelerin yeniden yayın yapabileceğine inanmıyor.

“Kosova Sot”, “Koha Ditore”, “Zeri”, “Epoka e Re”, “Bota Sot” gibi çok satan ve bayileri süsleyen gazeteler artık basılmayacak. Söz konusu gazeteler yayın hayatlarını internet üzerinden devam ettirecek. Öte yandan Kosova, Avrupa’da gazete basılmayan ilk ülke oldu.