Pendarovski: Sınırları yeniden çizmek bölgeyi kan gölüne çevirir

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Balkanlar’da sınırları yeniden çizmenin bölgeyi kan gölüne çevireceğini söyledi.

Euronews’e konuşan Pendarovski, Avrupa’da diplomatik çevrelerde konuşulan ve Bosna Hersek’te Sırp ve Hırvatların yoğun olarak yaşadığı toprakların Sırbistan ve Hırvatistan’a verilmesi, Kuzey Makedonya’da Arnavutların yoğun olarak yaşadıkları toprakların ise Arnavutluk’a bağlanmasını öngören gayriresmi belgeye (non-paper) ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Balkanlar’da sınırların değiştirilemeyeceğini ve bunun aynı gün bölgeyi kan gölüne çevireceğini söyleyen Pendarovski, Kuzey Makedonya’nın sınırlarının değiştirilmesini asla kabul etmeyeceklerini ve böylesi değişikliklerin doğuracağı sonuçların katlanılamaz olacağını ifade etti.

Bölgede en son toprak ve nüfus değişiminin 1923’te Lozan Antlaşması’yla Türkiye ve Yunanistan arasında yaşandığını ve bunun Türkiye ve Yunanistan’ın bazı bölgelerindeki demografik yapıyı büsbütün değiştirdiğini söyleyen Pendarovski, Türkiye ve Yunanistan’da insanların halen bu dönemin ağır yara izlerini ruhlarında taşımaya devam ettiklerini ifade etti.