Pendarovski NATO Genel Sekreteri Stoltenberg İle Görüştü

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski Brüksel ziyareti kapsamında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir toplantı gerçekleştirdi. İkili toplatının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Pendarovski  Balkanlar’daki sınır değişikliğiyle ilgili fikirlerin tehlikeli olduğunu söylerken, AB ülkeleri ve NATO üyelerinin liderleriyle yaptığı görüşmeleri hatırlatarak “Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Hiç kimse ama hiç kimse bu tür belgeleri desteklememektedir. Bunları yazanların kamuoyunda açık şekilde bilinmemesi de kendilerinin bile bu fikirlerden utandığının kanıtıdır” dedi.

Slovenya Başbakanı Janez Jansa’nın AB Konseyi Başkanı Charles Michel’e gönderdiği iddia edilen, Balkanlar’da sınır değişikliğiyle ilgili “resmi olmayan belge” (non-paper) hakkındaki soruyu yanıtlayan Stoltenberg, belge hakkındaki haberleri gördüğünü ifade etti.

Stoltenberg, “Görmediğim bir belge hakkında yorum yapamam. Önemli olan şudur; sınırların değiştirilmesi hakkındaki spekülasyonlar belirsizliğe katkı yapar ve bölgede istikrarsızlık riskine neden olur. Bununla ilgili herhangi bir spekülasyonun faydası olamaz. NATO için önemli olan Batı Balkanlar’daki güvenlik ve istikrardır. Bu, hem bölgenin hem de Avrupa’nın güvenliği için önemlidir” diye konuştu.