Barselona’da yapılan 5 bin kişilik konser deneyi sonuçlandı

27 Mart tarihinde yapılan 5 bin kişilik konser sonrasında koronavirüsün bulaştığına dair bir belirtiye rastlanmadığı duyuruldu.

İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen ve koronavirüs salgınına rağmen sosyal mesafenin korunmadığı 5 bin kişilik bir rock konseriyle ilgili sonuçlar gün yüzüne çıktı.

Yapılan açıklama ile 27 Mart tarihinde gerçekleştirilen etkinlik sonrası koronavirüsün bulaştığına dair bir belirtiye rastlanmadığını duyuruldu.

Palau Sant Jordi kapalı spor salonunda düzenlenen konser öncesi tüm seyirciler, koronavirüs testinden geçirildi.

Özel bir havalandırma sisteminin kullanıldığı mekanda tüm seyirciler FFP2 tarzı maskeler taktı, tuvalet ve barların kullanımında ise bazı özel kurallara dikkat edilmesi istendi.

Ancak seyirciler arası sosyal mesafe kuralına uyulmadı.

Germans Trias i Pujol Hastanesi doktorlarından Josep Maria Llibre, bu konserle birlikte büyük bir koronavirüs deneyi yaptıklarını ve doğru önlemler alındığı takdirde bu tarz organizasyonların güvenli olduğunu ispatladıklarını söyledi.

Llibre, “Konser esnasında koronavirüsün bulaştığına dair hiçbir belirtiye rastlamadık. Bu da zaten araştırmamızın hedefiydi.” diye konuştu.

Llibre ayrıca maske kullanımı, iyi havalandırma ve koronavirüs testi yapıldığı takdirde buna benzer kalabalık etkinliklerin düzenlenmesinde bir sakınca olmadığını da sözlerine ekledi.

Rock grubu Love of Lesbians, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, konsere katılan ve konserde emeği geçen herkese teşekkür ederken, Katalonya Özerk Bölgesi Kültür Bakanı Angels Ponsa, “Tüm dünyanın gözleri üzerimizdeydi. Herkes bize bunu nasıl başardığımızı soruyor.” ifadelerini kullandı.