Pfizer’den Umutlandıran ‘Anti Kovid Hapı’ Hamlesi

Bugün İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan bir haber, adeta tüm dünya için yeni bir umut ışığı oldu. Haberde Türk bilim insanlarının da sahip olduğu BioNTech’le birlikte koronavirüs aşısı geliştiren ve üreten Pfizer’ın ‘anti kovid hapı’ üzerinde çalıştığı bilgisi verildi.

Firmanın PF-07321332 adını verdiği çalışmasının 25 Mayıs’ta sonlandıracağı belirtilirken şu ana kadar gelinen aşamanın sonuçlarının olumlu olduğu da ifade edildi.

ABD ve Belçika’da ise ‘anti kovid hapı’ insan üzerinde deneniyor. Eğer bu çalışmalar başarılı olursa koronavirüs önleyici hap 2021’in sonuna doğru kullanılabilecek.

Glasgow Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanı Kevin Blyth, “Eğer anti viral ilaçlar olumlu sonuç verirse, bu gelecekte büyük bir adım olur. Böylece kapanmaya da gerek kalmaz.” diye konuştu. Blyth ayrıca geliştirilen hapın hastalığın şiddetlenmesini durdurmak için kullanılabileceğini söyledi.

Anti koronavirüs hapı’, virüsün çoğalmaması için belirli emzimlere yapışıyor ve bu hamleyle koronavirüsün yayılmasını önlüyor. Yani virüsü dar bir alana hapsederek virüsün ciddi oranda azaltıyor.