GOSTİVAR BELEDİYE LİSESİNDE TÜRKÇE SINIF KAPANACAK MI?

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı tarafından 2021/2022 eğitim yılında Gostivar Belediye Lisesinde her yıl olduğu gibi Türkçe 1. Sınıfların üç değil de, ilkokul 9. sınıflarda mezun olacak öğrencilerin sayısını göz önünde bulundurarak iki 1. sınıfın Türk öğrenciler için yeterli olacağı kararlaştırılmıştı. Bu haber gündeme bomba gibi düşmüş, kamuoyunda da “Acaba, Makedonya Türklerine yine siyasi oyunlar mı oynanıyor” sorusu ister istemez gündem konusu olmuştu.

Vardar Press olarak, Gostivar Belediye Lisesi’ni ziyaret ettik ve birinci ağızdan, Müdür Yardımcısı Hakim Diko’dan konu hakkında bilgi istedik. Gostivar Belediye Lisesi Yardımcı Müdürü Hakim Diko, Vardar Press’e şu açıklamalarda bulundu:

-“ Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı tarafından 2021/2022 eğitim yılında Gostivar Belediye Lisesinde Türkçe 1. sınıfların üçten ikiye düşürülmesi kararı maalesef gerçekten tarafımıza bildirildi. Bana göre tamamen yanlış, kabul edilemez ve siyasi boyutlu bir karar olduğunu düşünmekteyim. Daha ilk günden okul müdürümüzle, yetkili kişilerle bu konu hakkında görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Tepkimizi dile getirmekteyiz. Bu hususta mensubu olduğum Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı Sayın Beycan İlyas ve diğer üst düzey parti yetkililerimiz de bu işi yakından takip etmektedirler.

Bana soracak olursanız bir kez daha bu kararın kesinlikle yanlış bir karar olduğunu düşünmekteyim ve inanıyorum ki Eğitim Bakanlığımız bu yanlışından dönecektir. Zaten bakınız, dönmese bile araştırmalarımıza göre 2021/2022 eğitim yılında Türkçe 1. sınıflara 80’in üzerinde öğrencinin kayıt yaptırması öngörülmektedir. Bu bile mecburi olarak Türkçe üç sınıf demektir.

Herkes Türkçe sınıfların öneminin bilincinde olmalı, bu olay çerçevesinde kenetlenmelidir. Bizler bu işin takipçisiyiz ve alınan bu yanlış kararın bir an önce düzeltileceğine
inanmaktayız.”