MATÜSİTEB heyeti Başbakan Zoran Zaev ile görüştü

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, MATÜSİTEB eski Genel Başkanları Süleyman Baki ve Tahsin İbrahim, Kuzey Makedonya Başbakanı Sayın Zoran Zaev ile nüfus sayımı ile ilgili bir görüşme gerçekleştirdi.

Nüfus sayımı sürecinin ele alındığı görüşmede Başbakan Zoran Zaev, Milli Sayım Koordinasyon Kurulu, sayım çalışmaları ve sayım sürecinde Türklerin karşılaştığı zorluklar hakkında bilgilendirildi.

Görüşmede başta sayım yasasındaki sıkıntılar olmak üzere mevcut sayım yasasına göre İstatistik Kurulu’nda, Bölge Sayım Komisyonları’nda ve Sayman Eğitmenleri’ndeki Türklerin hakça temsil ilkesine göre yeterince temsil edilmediği vurgulandı.

Ayrıca başta Ustruga bölgesi olmak üzere belirli bölgelerdeki Türk saymanlarla ilgili sıkıntılar da dile getirildi.

Bunun yanı sıra sahada belirli bölgelerde Türk vatandaşlarına yönelik yapılan baskı ve manipülasyonlara dikkat çekildi.

Görüşmenin devamında düzenlemeler yapılacak yeni sayım yasasında Türk halkının hassasiyetlerinin göz önünde bulundurulması talebinde bulunuldu.

Görüşmede, Türkiye ile Kuzey Makedonya arasında köprü vazifesi gören Türklerin gerçek reel oranının çıkmasının iki ülke ilişkilerine güçlendireceği belirtildi.

Görüşmede, Çalıştay Sonuç Bildirgesi’nde yer alan ülkedeki Türk nüfusunun en az % 7 kararı gerekçeleri ile anlatıldı.

Başbakan Zoran Zaev, MATÜSİTEB’i ve çalışmalarını yakından takip ve takdir ettiğini ve Milli Sayım Koordinasyon Kurulu’nun çalışmalarını önemsediğini bildirdi.