Koronavirüs, enfekte doğan bebekte mutasyona uğradı

Bilim insanları koronavirüsün, enfekte doğan bir bebekte mutasyona uğradığına dair kanıt buldu. Virüsteki genetik değişimin, doğumdan 5 gün sonra meydana geldiği gözlemlendi.

The British Journal of Obstetrics and Gynaecology (Britanya Kadın Hastalıkları ve Doğum Dergisi) isimli hakemli bilim dergisinde yayımlanan araştırmanın başyazarı Dr. Mehreen Zaigham, 27 yaşındaki hamile bir kadının İsveç’in Malmö kentindeki Skane Üniversite Hastanesi’ne şiddetli karın ağrısıyla başvurduğunu bildirdi.

Genç kadında ateş ve öksürük gibi belirtiler vardı ve fetüsün kalp atışları da yavaşlamıştı. Bu nedenle anne adayı derhal sezaryene alındı ve hamileliğinin 34. haftasında bebeğini dünyaya getirdi. Doktorlar, yenidoğana kalp masajı yaptı ve oksijen desteği sağladı.

Daha sonra hastane personeli bebeği tecrit altında tuttu. Yaşamın ilk 60 saati boyunca bebeğin, anne veya herhangi bir aile üyesiyle hiçbir teması olmadı. Hem anne hem de bebeğin koronavirüs testleri pozitif çıktı.

Bebek başka bir belirti göstermedi ve kısa süre içince vücudunda antikorlar oluştuğu görüldü. Anne sütünde antikor bulamayan araştırmacılar, bebeğin bağışıklık sisteminin virüsü etkisiz hale getirmek için harekete geçtiğini ifade etti.