“ Kalite, fiyat ve hijyene çok önem veriyoruz ve bunların üzerinde durmaya devam edeceğiz. ”

VardarPress ekibi olarak Gostivar esnafının nabzını tutmaya devam ediyoruz. Bugün, Gostivar’ın önemli tatlıcılarından Antep Baklava’nın kurucusu olan Muhammed Nafi Ömer’le buluşup merak ettiklerimizi sorduk. Aramızda geçen sohbeti olduğu gibi sizlere sunuyoruz:

Merhabalar, teklifimizi kabul edip bizi ağırladığınız için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
– Merhabalar, ben Muhammed Nafi Ömer. 1978 yılında Gostivar’ın Banisa köyünde doğdum. Ortaokuldan mezun olduktan sonra iş hayatına atıldım. İlk olarak Gostivar’da bulunan Rekord pastanesinde çalışmaya başladım.

Antep Baklava fikri nasıl ortaya çıktı?
– İlk çalıştığım pastanedeki ustam Antepliydi ve onun katkısıyla birlikte bu fikir ortaya çıktı. Baklava’nın en meşhur olduğu yer Antep olduğu için ve Antep şehrini çok beğendiğimiz için bu kararı aldık. Oranın baklavaları gibi olmasa da o kıvama en yakın şekilde yapmaya özen gösterip bu yoldan ilerliyoruz. Kendimizi bu yola adadık da diyebiliriz.

Hangi yerlerde satış noktalarınız var?
– Bu soru çok ilginç bir soru. İlk önce teşekkür ederim. İlk olarak Gostivar’da küçük bir imalathane olarak başladık. Şuan Gostivar’da 3 tane şubemiz mevcut. Bir de 400 metre kare alanı kapsayan büyük imalathanemiz var. Çok profesyonel olarak çalışıyoruz. Dediğim gibi Gostivar’da 3 şubemiz, Kalkandelen’de 2, Üsküp’te 1, Kumanova’da 1, Kırçova’da 1, Manastır’da 1, Ohri’de 1 şubemiz var. Şuan Struga’da açmaya hazırlandığımız bir şubemiz daha var. 10-15 gün sonra Struga’da da Antep Baklava’yı bulabilirsiniz. Önümüzdeki 3 ay içerisinde Ustrumca’da ve İştip’te de Antep Baklava’yı açmayı planlıyoruz.

Antep Baklava olarak hiç yurdışına açılmayı düşündünüz mü?
– Evet düşündük ve bunun ilk adımını attık. Antep Baklava olarak Karadağ’ın Ülgün kasabasında hem imalathanemiz hem de şubemiz bulunmakta. Bunu da aynı Kuzey Makedonya’da yaptığımız gibi orada da yapmaya devam edeceğiz. İkinci hedefimiz ise Kosova’ya da Antep Baklava’yı açmak.

Tatlılarınızın bukadar sevilmesinin sebebi nedir?
– Tatlılarımızın sevilmesinin en önemli 3 noktası var. İlk olarak hijyene çok önem veriyoruz. Tüm şubelerimizi gezerseniz bunu farkedeceksinizdir. Bir de kaliteli olması bizim için çok önemli, üstünde durduğumuz en önemli noktalardan biri de kalite. Üçüncü nokta da fiyat. Kuzey Makedonya standardına göre fiyatlandırmamız gerekiyor. Liste şeklinde fiyatları sıralıyoruz. 10 denara da, 100 denara da, 170 denara da baklava satabiliyoruz. Her kesime göre baklavamız mevcut. 1996 yılından beri bu işte olduğum için kalitenin çok önemli olduğuna inanıyorum. O zamanlar da 10 denara baklava vardı şimdi de bizim sayemizde Gostivar ve Kuzey Makedonya’da 10 denara baklavayı alabilirsiniz. Bir şirketin her kesime göre fiyat olması çok önemli. Kısacası kalite, fiyat ve hijyene çok önem veriyoruz ve bunların üzerinde durmaya devam edeceğiz.

Antep baklavanın günlük üretim kapasitesi ne kadar?
– Şimdi şöyle, zamanında ortalama çok fazla baklava üretemiyorduk. Şuan bir profesyonel makine ile çalışıyoruz. Pandemi sebebiyle de üretimi daha kısıtlı şekilde yapıyoruz. 150-200 tepsi civarında baklava üretiyoruz. Pandemiden sonraki dönemi soracak olursanız da İnşAllah Allahın izniyle bu sayıyı 300-400 tepsiye kadar çıkarmayı düşünüyoruz.

Bize zaman ayırdığınız ve sorularımızı titizlikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Umarız hedeflerinize ulaşır, şirketinizi daha büyük yerlere taşırsınız. Kolay gelsin.

Röportajı gerçekleştirenler
Onur Hüseyin
Sedef Reçani
Elif Şaban

fotoğraflar:
Merdan Mustafa