IDB’den Selefi Girişme Sert Tepki

İslam Dini Birliği, Üsküp 2. Asliye Mahkemesi tarafından tescili onaylanan sözde “Selefi İslam Birliği Darü’l-Hadis” hakkında yapmış olduğu toplantı sonrası basın toplantısı düzenledi.

Basın mensuplarına dağıtılan duyuru şu şekildedir:

Değerli medya temsilcileri, Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği’nin bu mesajını bütün vatandaşlara ve inananlarına iletmek amacıyla burada bizimle beraber olduğunuz için teşekkür ederiz.

16 Şubat 2021 tarihinde İDB Reis ul Uleması H. Hafz. Şakir Ef. Fetai ‘nin başkanlık ettiği KMC İslam Dini Birliği Riyaseti’nin olağan toplantısında son gelişmeler, sözde “Selefi İslam Birliği Darü’l-Hadis”in kaydı gözden geçirildi ve konuyla ilgili şu kararlar verildi:

1. Yargıç Suzana Donçevska’nın imzasını ve mührünü taşıyan bu sözde din birliğini kaydeden Üsküp II. Asli Mahkemesi’ne büyük bir şiddetle tepki gösteriyoruz. Anayasal bir kurum olarak İslam Dini Birliği’ne paralel bir girişim olan bu hareketin utanç verici ve Kuzey Makedonya Müslümanlarının bütünlüğü açısından çok zararlı olduğunu belirtiyoruz;

2. Yargıç Donçevska’nın bu eylemini önyargılı olarak değerlendiriyoruz ve bu eylemle sadece “Kilise, Din Birlikleri ve Dini Gurupları Yasası’nı değil, aynı zamanda Kuzey Makedonya Anayasası’nda zikredilen beş din birliğine karşı yasal uygulamayı da ihlal ettiğini ifade ediyoruz. Bu yasaya göre ülkemizde aynı adı taşıyan, aynı kaynaklara ve öğretilere sahip olan ve aynı dini uygulamaları gerçekleştiren iki din birliğinin kaydına izin verilmez;

3. İslam Dini Birliği, bu konuda ilk andan itibaren gerekli tüm önlemleri sert bir şekilde almış ve bu kararı Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakanı ve ülkedeki uluslararası faktörden başlayarak tüm devlet kurumlarını haberdar etmiştir;

4. Ülkemizde, Avrupa’da ve diğer ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızı ve inananlarımızı, Donçevska tarafından kurulan ve Kuzey Makedonya Müslümanlarının ve özellikle İslam Dini Birliği’nin bütünlüğüne büyük zararlar verme gayesini amaçlayan fakat azınlık olduğuna inandığımız bu din birliği mensuplarının tuzağına ve pençesine düşmemeye ve sarsılmaz bir imanla bunlara karşı gelmeye davet ediyoruz.

5. İslam Dini Birliği, bu eylemin toplumumuza zararlı olduğunu, bu nedenle kategorik olarak ve ödün vermeden ülkemizdeki müslümanların her zaman birliğini ve onurunu korumaya devam edeceğini herkese bildirmektedir.