DSÖ: Dünya Genelinde Covid-19 Aşısı Olanların Sayısı Toplam Vakayı Geçti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyada Covid-19 aşısı yaptıranların sayısının salgının başlamasından bu yana enfekte olan kişi sayısını geçtiğini açıkladı.

Ancak aşı uygulamalarının dörtte üçü, küresel GSYH’nin yüzde 60’ını elinde bulunduran sadece 10 ülkede yapıldı.

Tarihin en büyük aşılama kampanyası hızla devam ediyor. Bloomberg tarafından yayınlanan verilere göre, 5 Şubat’a kadar 73 ülkede 124 milyondan fazla doz uygulandı. Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, bugüne kadar 105 milyondan kişi Covid-19 hastalığına yakalandı. Ancak gerçek vaka sayısının testlere bağlı olan bu rakamın çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Covid-19 aşılamalarında sağlık çalışanları, yaşlılar ve ciddi hastalıkları olan kişilere öncelik verilmesi gerektiğini vurgulayan Ghebreyesus, “Küresel olarak, aşıların sayısı, rapor edilen vaka sayısını geçti. Bir anlamda, bu iyi haber ve bu kadar kısa bir zaman diliminde dikkate değer bir başarı.” diye konuştu.

Ghebreyesus, küresel çapta Covid-19 aşılarındaki adaletsiz erişime dikkati çekerek, dünyada şimdiye kadar uygulanan aşıların dörtte üçünün küresel GSYH’nin yüzde 60’ını elinde bulunduran sadece 10 ülkede gerçekleştiğinin altını çizdi.

“2,5 milyar nüfusu olan yaklaşık 130 ülkede, henüz tek bir doz (Covid-19 aşısı) uygulanmadı.” ifadesini kullanan Ghebreyesus, salgına karşı tüm dünyada eş zamanlı mücadele verilmesi gerektiğini vurguladı.