Avrupa’da Hava Kirliliği Nedeniyle Her Yıl 50 bini Aşkın Ölüm Yaşanıyor

Lancet Planetary Health dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, Avrupa ülkelerindeki hava kirliliği seviyelerini Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından önerilen seviyelerle sınırlandırmanın, her yıl kıtada 50 binden fazla ölümü önleyebileceğini ortaya koydu.

DSÖ, hava kirliliği nedeniyle her yıl 7 milyondan fazla insanın öldüğünü ve küresel olarak hastalık ve iş gücünün azalmasının önde gelen nedenlerinden biri olduğunu açıkladı. 

Hava kirliliği verileriyle yıllık ölüm sayısı birleştiren araştırmacılar, Avrupa şehirlerini en iyiden en kötüye doğru sıralayan bir “ölüm yükü puanı” oluşturdu. Buna göre hava kirliliği nedeniyle en yüksek oranda ölümler Kuzey İtalya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleşti.

Araştırmacılar, özellikle  PM2.5 konsantrasyonlarının İtalyan’nın Brescia, Bergamo ve Vicenza şehirlerinde çok yüksek olduğuna dikkat çekti. İspanya’nın başkenti Madrid’deki NO2 seviyelerinin ise buradaki yıllık ölümlerin yüzde 7’sinden sorumlu olduğu açıklandı. 

Ölüm oranı en düşük olan kentlerin arasında ise Norveç’te Tromso, İsveç’te Umea ve Finlandiya’da Oulu ile İzlanda’nın başkenti Reykjavik bulunuyor.

Bununla brilikte, bilim insanlarıi incelenen şehirlerdeki nüfusun yüzde 84’ünün DSÖ’nün belirlerliği  PM2.5 seviyelerinden, yüzde dokuzunun ise  önerilenden daha yüksek NO2 seviyelerine maruz kaldığını bildirdi. Çalışmanın ortak yazarı Sasha Khomenko, kirli  havaya bağlı ölüm oranlarının düşürülmesinin büyük oranda yeşil enerji ve fosil yakıt tüketiminin azaltılmasıyla önlenebileceğini söyledi.