Uzmanlar Uyarıyor: Etkileri anlaşılana kadar 5G’ye geçiş durdurulmalı

Edinburgh Üniversitesi profesörü “maruziyetin, yeterli bilimsel araştırma yapılıncaya kadar ertelenmesi” çağrısında bulundu

Bir sağlık uzmanı, 5G’yle ilgili olası risklere dair ileri araştırmalar yapılırken, yeni nesil ağ teknolojisinin küresel çapta piyasaya sürülme sürecinin durdurulması gerektiği uyarısında bulundu.

Edinburgh Üniversitesi, Usher Enstitüsü’nden Profesör John William Frank, halkın maruziyetini sınırlandırmak için, güvenlik standartları gözden geçirilirken daha fazla verici kulesi inşa edilmemesi gerektiğini öne sürdü.

Journal of Epidemiology & Community Health dergisinde yayımlanan bir görüş yazısında Profesör Frank, 5G kulelerinin yaydığı radyo frekansı elektromanyetik alanların (RF-EMF) “sağlığa zararlı olduğundan şüphelenilen etkilerle” ilişkilendirilebileceğini söyledi. Ancak bazı komplo teorisyenlerinin iddiasının aksine 5G’yi Kovid-19’un yayılımına bağlayan bilimsel kanıt bulunmadığını da vurguladı.

Profesör Frank, “Uluslararası alanda giderek artan sayıda mühendis, bilim insanı ve doktor RF-EMF’lere dair güvenlik standartlarının artırılması, daha çok sayıda ve daha iyi araştırmaların yapılması, güvenlik açısından daha net kanıtlar toplanıncaya dek kamu maruziyetinin artmasından kaçınılması için hükümetlere çağrıda bulunuyor” diye yazdı.