Koronavirüs Mutasyona Uğradı

Krallık Sağlık Bakanı Matt Hancock’un, Kovid-19’un yeni bir türünün “kontrolden çıktığını” ifade etmesi tüm dünyayı harekete geçirdi. Aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülke, Birleşik Krallık’la sınırlarını kapatma kararı aldı.

İngiltere’de yapılan araştırmalara göre endişeye yol açan yeni tür virüs, ilk olarak eylül ayında tespit edildi.

Kasım ayına gelindiğinde ise Londra’da tespit edilen vakaların dörtte birine yakını yeni tür virüsle bağlantılı olduğu anlaşıldı. Bu oran, aralık ortasında vakaların üçte ikisine yükseldi.

Hükümetin Sağlık Baş Danışmanı Prof. Dr. Chris Whitty açıklamasında “yeni türün daha hızlı yayılabildiğini” söyledi.

Whitty, “Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirimde bulunduk ve durumu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak olan mevcut verileri incelemeye devam ediyoruz. Şu anda bu yeni türün daha ölümcül olduğuna ya da mevcut aşı ve tedavileri etkileyebileceğine dair henüz bir bulgu yok. Ancak bu görüşün net bir şekilde teyit edilmesi için konuyla ilgili acil çalışmalar yürütülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Koronavirüsün mutasyona uğrayan yeni türüyle ilgili üç kaygı verici faktör var:

Diğer virüs türlerinin hızla yerini alıyor. Virüsün önemli olan bölgelerini etkileyen mutasyonlar var. Bu mutasyonlardan bazıları laboratuvar çalışmalarında virüsün hücreleri etkileme özelliğini artırdığı görüldü.

Bütün bunlar bir araya geldiğinde virüsün önceki versiyonuna kıyasla daha hızlı yayılmasının önü açılıyor.