İngiltereden Pfizer’a Yasal Dokunulmazlık

Birleşik Krallık (BK) hükümeti, ilaç devi Pfizer’a dava açılmasına karşı koruyan yasal bir güvence vererek şirketin koronavirüs aşısının önümüzdeki hafta ülke genelinde piyasaya sürülmesine izin verdi.
Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı, şirketi aşıyla ilgili herhangi bir sorundan kaynaklı yasal işlemden koruyan bir güvence verildiğini doğruladı.

Bakanlar, son haftalarda Pfizer gibi şirketlere yeni korumalar sağlamak için yasayı da değiştirdi. Böylece bu şirketlere herhangi bir komplikasyon durumunda hastaların açabileceği davalardan muafiyet sağlandı.
Aşıyı temin eden NHS personeli ve ilaç üreticileri de korunacak.

Aşı, 16 yaşın üzerindeki herkesin erişimine açık olacak ama hamile kadınları ve bebeklerini nasıl etkileyebileceğine dair veri eksikliği nedeniyle bu gruba sunulmayacak. Devam eden bir dava bu konuya odaklanıyor.

Pfizer/BioNTech aşısı, pandemi gibi acil durumlarda ruhsatsız ilaçların kullanımına izin veren İnsan Tıbbı Yönetmelikleri 2012’nin 174. maddesi uyarınca salı günü İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu tarafından onaylandı.
Hükümetin eylüldeki üç haftalık kısa istişaresinin ardından düzenlemeleri değiştirmesi sonrasında, kurumun Pfizer’a sivil dokunulmazlık verme yetkisi de var.

Pfizer’ın BK Genel Müdürü Ben Osborn, çarşamba günü gazetecilerle yaptığı basın toplantısında şirketin neden bir güvenceye ihtiyaç duyduğunu açıklamayı reddetti.

Osborn şunları söyledi:
Aslında bu sözleşmenin herhangi bir hususu ve özellikle de sorumluluk maddeleriyle ilgili ayrıntıların hiçbirini açıklamıyoruz.

Aşının klinik deneyiyle ilgili tüm verilerin ne zaman yayımlanacağı sorulduğundaysa, şirket hâlâ bunun üzerinde çalışıldığını söyledi.