Çin Yıl Sonuna Kadar 610 Milyon Doz Aşı Üretecek

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ilk ortaya çıktığı ülke olan Çin’de geliştirilen aşıların son onaylarının alınması ve dağıtımı için bekleyiş sürüyor.

Çin’de aşı geliştiren şirketlerden biri olan Sinopharm olarak bilinen Çin Ulusal Farmakoloji Grubu tarafından Kasım ayında yapılan açıklamada, aşının Çin’de kullanılması için nihai onay başvurusunda bulunulduğu belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Li, perşembe günü Birleşmiş Milletler’in koronavirüs toplantısında yaptığı konuşmada, aşıyı geliştiren şirketlerin nihai testleri tamamlamak için süreci hızlandırdığını söyledi.
2020’nin sonuna kadar 610 milyon doz
DW Türkçe’nin haberine göre, çarşamba günü aşı geliştirme tesislerini ziyaret eden Çin Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan, “Geniş çaplı üretim için hazırlıklı olmalıyız” derken, ülkedeki sağlık yetkilileri Çin’in bu yılın sonuna kadar 610 milyon doz ve gelecek yıl da 1 milyar doz aşı üretme kapasitesine sahip olduğunu belirtiyor.

1 milyar 400 milyon civarında nüfusu bulunan Çin’de hükümet kaç kişinin aşılanacağına dair planlarını henüz açıklamasa da Başbakan Yardımcısı Sun, sınır bölgelerinde çalışan personel ile yüksek risk grubundaki kişilerin bu ay için aşılanmasının planlandığını söyledi.
Ancak, Çinli şirketlerin aşının dağıtımının nasıl olacağını henüz belirsizliğini koruyor. Çinli şirketlerin, ülke içinde dağıtımın yanı sıra aşıyı diğer ülkelere de göndermesi öngörülüyor.

Geleneksel yöntemler kullanıldı
Çin’deki şirketler aşı geliştirmede, Batı ülkelerindeki şirketlere kıyasla daha geleneksel teknik kullanıyorlar.

Biontech ve Pfizer tarafından geliştirilen aşının eksi 70 derecede saklanması gerekirken, Çinli şirketlerin ürettiği aşının depolanmasında 2 ile 8 derece arasındaki sıcaklık yeterli geliyor.

Ancak, Çinli şirketlerin, aşının ne kadar etkili olduğunu ve muhtemel yan etkilerini de açıkça ortaya koyması gerektiği belirtiliyor.
Tükiye’deki denemeler
Çin’de aşı geliştiren ve Türkiye’ye de aşı göndereceği açıklanan Sinovac tarafından Eylül ayında yapılan açıklamada ise 3 bin çalışanın aşılandığını duyurdu.

Sinovac, Pekin belediyesi için çalışan binlerce kişiye de aşı tedarik edildiğini açıkladı.
Üçüncü faz çalışmaları yürüten Sinovac Türkiye, Brezilya ve Endonezya’da gönüllü denekler üzerinde koronavirüse karşı geliştirdiği aşıyı denedi.

Sinovac’ın geliştirdiği aşıya ilişkin çalışmaların sonuçları bundan kısa bir süre önce Bilimsel çalışmaların yayımlandığı The Lancet dergisinde yayımlandı.

Buna göre, Sinovac’ın geliştirdiği aşı bağışıklık kazandırmasına rağmen, Covid-19 geçirdikten sonra iyileşenlerin vücudunda üretilen antikorlara kıyasla daha az antikor üretilmesini sağlıyor.

Sinovac, gelecek Şubat veya Mart ayına kadar yüzlerce milyon doz aşı üretme kapasitesine sahip olduğunu belirtiyor. Türkiye de Sinovac’tan 50 milyon doz aşı ısmarlamıştı.