Bedri Nureddin’in “Aşağı Banisa” Adlı Kitabının Tanıtımı Gerçekleşti

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde olan Devlet Eğitim Müfettişliğinden emekli Bedri Nureddin, doğduğu yer olan Aşağı Banisa Köyünün adını verdiği kitabın tanıtımı Genç Kalemler Derneği’nde gerçekleşti.

Proğramın açılış konuşmasını yapan Genç Kalemler Derneği Başkanı İlyaz Muhharem; “ Gönlümüzden geçen, hocamızın kitap tanıtımını daha geniş ve daha kalabalık bir katılımla yapmaktı, ama malumunuz pandemi şartları bizleri böyle bir karar almaya itti. Hocamıza kaleme aldığı bu eser için özellikle önümüzdeki dönemde bu tür çalışmalar yapmayı düşünen gençlerimize öncü olması nedeniyle teşekkür ederiz.”

“Aşağı Banisa” adlı kitabın analizi Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Geliştirme Bürosu Müdürü Zekeriya Hasip tarafından yapıldı.

Moderatörlüğünü Erkan Kamberi’nin yaptığı programda Zekeriya Hasip; “Büyük emek sarf ederek hazırlanan bu kitap için Bedri Hocamıza teşekkür ederiz. Malumunuz üzere, köyümüzün tarihini araştırabileceğimiz, bu güne gelen kayda değer herhangi bir kaynağımız yoktu. Hocamız ciddi bir çalışma gerçekleştirerek, köyümüzün tarihi hakkında akademik olarak çalışma yapılabilecek birkaç kaynağa ulaşmış. Bu kaynakları destekler mahiyette tarihimizin en önemli kanıtlarından olan ecdadımızın mezar taşlarını da Doç.Dr. Ertuğrul Karakuş’un destekleriyle günümüz Türkçesine çevrilerek, bizlere ciddi manada köyümüzün tarihi hakkında bilgi vermiş oldu.”

Hasip konuşmasının devamında; “Hocamız köyümüzün tarihi ile birlikte unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimize yer vermesi, yeni nesillerimize hatırlatılması ve yazılı olarak kayda geçmesi hasebiyle ciddi öneme sahiptir.“ dedi.

Programın devamında kitabın yazarı Bedri Nureddin söz alarak şunları söyledi: “Bu eser gelecek nesillere, araştırabilecek kaynak olarak kullanılması beni mutlu edecektir. Yardımlarını esirgemeyen, bana kaynak bulmada yardım eden, !bilgilerinden yararlandığım herkese teşekkür ederim. Hislerimden uzak kalmaya, gerçeklere ve bulduğum bilgilere dayanarak yazamaya uğraştım. Benden gayret, çaba ve çalışma olmuşsa, bana yardımda bulunan herkesin gayreti , çabası ve uğraşısı demektir.”