KDTP’den Küstah Büyükelçiye Kınama

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP), sosyal medya hesabından Hz.Muhammed’in karikatürünü paylaşan Kosova’nın Fransa Büyükelçisi Qendrim Gashi hakkında kınama yayınladı.

K I N A M A
Ülkemizin Fransa Büyükelçisi Qëndrim Gashi’nin Twitter hesabından Peygamber efendimiz Hz.Muhammed’e saygısızlık içeren karikatürü paylaşması, Büyükelçi olarak temsil ettiği ülkesi Kosova’da, dünyadaki tüm müslümanlara ve insanlığa hakaret niteliğini taşımaktadır.
Büyükelçi Gashi’nin İslam karşıtı paylaşımı ve bu davranışı destekleyen ifade ve eylemler bizler için kabul edilemezdir.
Çoğunluğu müslüman olan bir ülkenin büyükelçisi Islam karşıtlığı içeren saygısız mesajı paylaşarak, dinler arası hoşgörü ve birlik içinde yaşamanın önemini vurgulayan Kosova Cumhuriyeti’nin değerlerini hiçe sayarak, Kosova Cumhuriyeti’nin imajına telafi edilmesi zor bir zarar vermiş ve İslam karşıtlığını körüklemiştir.
Büyükelçi Qëndrim Gashi’nin din temelli hoşgörüsüzlüğe ve nefrete yol açan bu davranışını kınıyor; İslam alemine, temsil ettiği ve vatandaşı olduğu ülkeye ve insanlığın değerlerine saygılı olmaya davet ediyoruz.
Kosova Demokratik Türk Partisi’nin de içinde bulunduğu 6+ Parlamenter Grubu olarak en kısa zamanda Kosova Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanı’ndan Kosova Fransa Büyükelçisi Qëndrim Gashi hususunda gereğinin yapılmasını talep edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.