Filipçe: Covid-19’a Karşı Aşıyı Öncelikle Risk Gruplarında Olanlar İçin Temin Edeceğiz

Sağlık Bakanı Venko Filipçe dün akşam bir televizyon kanalında verdiği röpörtajda, koronavirüse karşı geliştirilmekte olan aşılar ve ülkenin bu aşıları satınalma sözleşmeleri ve kriterleri hakkında bilgi verdi.

Geçen hafta aşı geliştiren Kovaks mekanizmasına resmi başvuru yaptıklarını belirten Filipçe, ilk başlarda belirli miktarda aşı olacağı için başvuru yapan bütün ülkeleri eşit miktarda aşı tedariği yapılacağını söyledi.

Filipçe, “Uzmanların önerileri, risk gruplarının öncelikle aşılanması gerektiği yönünde. Yaşlı vatandaşlar, kronik hastalar, toplam nüfusun% 20’si, zaten ülkemizde salgının yani pandeminin imajını değiştirebilecek bir bağışıklık türü yaratacaktır”dedi.

Bütün ülkelerin gibi Kuzey Makedonya’nında şimdilik 400 bin vatandaşa yani nüfüsün %20’lik kısmına denk gelen aşı talep ettiğini söyleyen Filipçe, bunun 2 doz olduğu tahmin ediliyor, bu da ülkemize 800 bin aşı gelmesi anlamına geliyor ifadelerini kullandı.

Filipce, “Kesinlikle bir sistemin oluşturulması gerekecek, aşılama noktaları ve sağlık merkezleri aracılığıyla bunun üzerinde çalışıyoruz, böylece mevcut olduğu anda, vatandaşların kademeli olarak aşılanacağı bir sistem oluşturulabiliecek” dedi.