Kuzey Makedonya AB’ye Koruyucu Maske Satan Bölge Ülkeleri Arasında Birinci Sırada

Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek için dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, uluslararası mal ticaretini olumsuz yönde etkileyen çeşitli kısıtlayıcı önlemler aldı. Bununla birlikte, aynı zamanda pandemiyle mücadeleye yardımcı olabilecek bir dizi ürüne olan talep artmış ve bu da bu ürünlerin uluslararası ticaretini olumlu yönde etkilemiş durumda.

Eurostatın yapmış olduğu araştırmada 2019’un ilk dönemiyle 2020’nin ilk dönemi arasında, AB’ye yüz maskesi ithalatının değeri 800 milyon eurodan 14 milyar euroya yükseldi.

Kuzey Makedonya, bölge ülkelerinden AB ülkelerinin talebinin çoğunu karşılamayı başardı. AB ülkelerinde üretilen maske ithalatı, 2019 yılı boyunca sadece 180 bin euro değerinde iken, Ocak-Temmuz 2020 döneminde yaklaşık 17 milyon euro değerine yükseldi. Kuzey Makedonya’yı 13,4 milyon euro ile Sırbistan ve 11,2 milyon euro ile Bosna Hersek takip ediyor. Arnavutluk, AB’ye 5,7 milyon avro değerinde maske sağlayan “Batı Balkanlar yarışında” dördüncü sırada yer alıyor.

Eurosatın verilerine göre Avrupa Birliği ülkelerinin bu yılın ilk altı ayında yaklaşık 14 milyar euro değerinde maske ithal ettiği ifade edildi. Maskelerin ana menşe ülkesi, toplam % 93,2’si ile Çin, onu% 2 ile Vietnam ve% 1 ile Hong Kong izliyor. Türkiye, İngiltere ve Tunus 0.75 diğer ülkeler %2,5 takip ediyor.