Eğitimdeki Değişiklikler Meclise Sunuluyor

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Meclisi bugün ilk ve orta öğrenime için kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarılarını görüşecek.

Geçen hafta yaptıkları çalışma hakkında kamuoyuna açıklmadada bulunan Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska, bu değişikliklerin eğitm sürecinin güvenli ve kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlamak için revize edildiğini söyledi.

Olağanüstü durumlarda bu düzenlemelerin Meclis ve Hükümet denetiminde olması ve okul başlangıç ve bitiş tarihleri gibi eğitimin ne şekilde yapılabileceği de yine aynı şekilde meclis ve hükümetin denetimindedir.

Olağanüstü koşullarda eğitim verilmesi için yapılan yasal düzenlemelerde eğitim yılının 180 günden az olabilmesi ve aynı zamanda 100 günden az olmaması yönünde düzenlendi.

İlk ve orta öğrenimdeki diğer düzenlemeler de merkezi değil yerel bir şekilde kullanılması için de olanak sağlanacak. Bu şekilde her bölge ve şehir için farklı kararlar alınabilmesi mümkün olacak.

Ayrıca öğrenciler bu durumdan daha az etkilenmesi için de piskolojik destek olarak okul dışı bir dizi etkinlik de bakanlık tarafından önerilmiş durumda.