Virüsten Kurtulanların Bağışıklık Sistemi Kişiyi Ne Kadar Koruyacak

İngilteredeki 17 araştırma merkezinin bilim adamları yeni koronavirüs ile enfeksiyondan sonra bağışıklığın ne kadar sürdüğünü araştırıyor.

Araştırma ekibinden sorumlu olan Londra Üniversitesinden virolog ve immünolog olan Mala Maini, bağışıklık sistemimizin virüse verdiği tepkinin enfekte olduğumuzda nasıl tepki vereceğimizi belirlediğini söyledi.

Maini, “Akut enfektisyon kaptığımızda ne kadar ciddi şekilde hastalandığımıza, enfeksiyondan sonra ne kadar korunacağımıza ve aşıya nasıl tepki vereceğimize bağlı” dedi.

Bağışıklık sistemi virüse karşı bir anahtar diye sözlerine ekledi.

Hafif ve orta ölçekli şiddetteki vakaların bağışıklık sistemi şiddetli enfeksiyon geçiren vakaların bağışıklığına göre daha olumlu olduğu yönünde araştırmalar sürüyor.

Bilim adamları enfeksiyondan sonra bağışıklığın ne kadar sürdüğüne dair cevaplar arıyor.

Hong Kong’ta ikince defa enfekte olan bir vaka bildirildi. Brimingham Üniversitesinden Pröfesör Paul Moss, bunun bir milyondaki ilk vaka olduğunu ve ölçeğin farkında olmamız gerektiğini söyledi.

Moss, Hong Konglu erkeğin ikinci enfeksiyon belirtisine sahip olmadığını belirterek, edinilmiş bağışıklığın hastalığın önlemede etkili olacağını söyledi.