Filipçe: Okullar Konusunda Temkinli Davranmak Zorundayız

Sağlık Bakanı Venko Filipçe, yeni eğitim yılı ile ilgili endişelerini basın yoluyla kamuoyu ile paylaştı.

Filipçe, okulların açılması şuana kadar iyi yönetilen salgının kontrolden çıkmasına neden olabileceği için temkinli davranmak zorundayız dedi.

“Çocukların haftanın beş günü bir odada zaman geçirmeleri virüsün yayılmasına neden olabilir. Geliştirdiğimiz protokoller, hastalığa karşı koruma ve virüsün yayılmasını engelleme amacı taşıyan evrensel protokollerdir. Maske takmak, sosyal mesafe kurallarına uymak ve elleri sık sık yıkamamız artık hayatımızın bir gerçeği oldu. Bu nedenle okulları kademeli olarak çocuklara açmak en mantıklı yol olarak önümüzde duruyor.” dedi.

Sağlık Bakanı, çocukların virüs taşıyıcıları olduğu için kontrolu kaybetmenin mümkün olacağını düşünüyor. “Okulları tamamen açan ülkelerdeki kötü senaryoları yaşamak istemiyoruz” dedi.

Sayılardaki düşüş eğilimi devam etmesi durumunda kademeli olarak normale dönüleceğini belirten Filipçe, bu süre zarfında okullarda eğitim görecek olan çocukların belirlenen protokollere harfiyen uymaları için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.