Trump: Bir Amerikan Başkanı, Erdoğan’la başa çıkmak için keskin zekaya sahip olmalı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, bir Amerikan Başkanı’nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin, Çin lideri Şi Cinping ve bazı dünya liderleriyle başa çıkabilmesi için yüzde yüz bilişsel kapasiteye (keskin zekaya) sahip olması gerektiğini söyledi.

“Şansları olsa bize çok daha kötü şeyler yapmak isteyen insanlarla uğraşıyoruz” ifadesini kullanan Trump, “Ama onlardan daha keskin (zekaya sahip) olmalısın” dedi.

Cumhuriyetçilere yakınlığıyla bilinen Fox News kanalında Tucker Carlson’ın sunduğu Tonight programına konuk olan Trump, ABD’ye liderlik etmek için “zihinsel dayanıklılığa” sahip olduğunu kanıtladığı beş kelimelik bir bilişsel teste girdiğini dile getirdi.

Trump, nerede ve ne zaman girdiğine dair detay vermese de testin sonucunun ‘gayet iyi’ olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı, Demokrat Parti’nin adayı, rakibi Joe Biden’ın da aynı teste girmesi gerektiğini ifade etti.

Zira Oval Ofis’e gelmek isteyen bir kişinin, ilişkilerin karmaşık olduğu diğer devletlerin liderlerinden ‘daha az zeki’ olmaması gerektiğini savundu.

Kendisine söylenen 5 kelimeyi eksiksiz tekrar ettiğini, 10, 15 dakika sonra bir daha tekrar ettiğini belirten Trump, “Fiziksel dayanıklılığa ihtiyacınız var, zihinsel dayanıklılığa ihtiyacınız var… Keskin olmalıyız… Size söyleyebilirim ki Başkan Şi keskin, Başkan Putin keskin, Erdoğan keskin” diye konuştu.
Verdiği röportaj kısa süre içerisinde sosyal medyada alay konusu olan ABD Başkanı Donald Trump, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Karşı karşıya olduğunuz kişilerde keskin (zekası) olmayan kimse yok. (ABD olarak) Yüzde yüz keskin zekası olmayan birine sahip olamayız”.

Kaynak:EuroNews