Hükümetin 20 Eylüle Kadar Kurulması Gerekiyor

Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) ve Demokratik Bütünleşme Birliği (BDI) hükümeti kurmak için yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştiriyor.

Partiden yapılan yazılı açıklamada, yeni kurulacak hükümetin programının SDSM ve DUI programlarına uygun olması gerekiyor denildi.

Açıklmada, her iki partinin tüm birimleri tarafından yürütülen çalışmalarda kaliteli, sorumlu ve hesap verebiler kişilere ihtiyaç duyulduğu, olası bir kolaisyonda ilkelerimi tam olarak hayata geçirecek kişilere gerek var denildi.

VMRO-DPMNE’nin hükümet kurma çalışmalarını detay açıklamamaları nedeniyle eleştirildi.

VMRO-DPMNE parti dözcüsü Dimçe Arsovski yaptığı açıklamada “hükümet kurma çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Partimizin baştan beri sergilediği tavır olarak detay vermiyorum.” dedi.

Anayasaya göre Cumhurbaşkanı Pendarovski hükümeti kurma görevini bir kişiye vermesi için gereken süre Cuma güne sona eriyor. Ardından hükümeti kurmak için 20 günlük süre gerekiyor. Yeni Başbakanın önerisi alınır alınmaz meclisin bir oturum düzenlemesi için gereken süre ise 15 gün. Tüm bu süreler göz önünde alındığında yeni hükümetin ı en geç 20 Eylüle kadar kurulması gerekmektedir.